"Dogodila mi se jedna neugodna situacija koju sam doživio sad na moru. Nakon ulaska u kafić na terasu i čekanja od 10 minuta dolazi mi osoblje i pita što želimo. Rekao sam piće, ali konobarica mi je rekla da ne mogu dobiti piće ako neću jesti i da napustim stol. Jadna li si Hrvatska...", požalio se čovjek u jednoj grupi na Facebooku.
A onda je uslijedila kanonada od više stotina komentara:
► Ja takvima naručim jastoga, škampe, dagnje na buzaru i odem, ali tek kad se uvjerim da su pripremili. Bahata bagra koja umjesto da osigura prostor za jelo posebno i piće posebno, čast izuzecima, u tri mjeseca želi osigurati profit za cijelu godinu + pet apartmana.
► Samo si ispao seljačina. Restoran je da se jede. Nisam ni na čijoj strani. Tako vam je u cijelom svijetu.
► Osobno smatram da je restoran prostor u kojem se konzumira hrana, a kafić mjesto gdje ideš nešto popiti. Bilo bi mi neugodno ući u restoran ako ne mislim jesti, jer konobar dolazi po narudžbu za koju kuhar dobiva plaću. Kad mi se pije, sjednem u kafić, naravno ako ima mjesta. Jadranovo je u sezoni ludnica zbog nove plaže. Ništa novo, sve jasno.
► Ovako, u civilnom društvu ljudi kažu: dobar dan, jel možemo nešto popiti ili moramo i ručati? A onda gazda ili osoblje odgovori…
► To je primjer lošeg poslovanja (ciganluka). Možda baš sutra budeš htio jesti pizzu, i došao bi baš tu. Ovako više nikad nećeš…
► Nisam ni na čijoj strani – niti branim ikog, a niti kudim. Ali mi nikad nismo sjeli u restoran ako nismo planirali jesti – baš nikad. Nekako bi mi bilo neugodno da u restoranu svi jedu, a samo mi pijemo piće, pogotovo ako je gužva i netko drugi bi htio stol da nešto pojede, a mi samo pijemo piće u restoranu gdje se jede. Tako da samo piće pijemo bilo gdje, ali u restoranu ne.
► Ne znam, no meni zvuči logično i to je poslovna odluka – malo mjesta, a poslužuju hranu, dakle to im je prioritetna skupina. I prepustio je posao onima koji daju samo piće. Ponekad moramo biti i odbijeni, unatoč našem mišljenju da smo važni.
► Trebali bi razlikovati restoran od kafića. Što bi kuhari trebali raditi ako im gosti s pićem zauzmu stolove namijenjene za jelo?
► Uredno tražiš knjigu žalbe, a ako te odbiju – pozoveš inspekciju. Razlog: odbili te poslužiti, i da ih tužiš, gube spor.
► Kužim vas, čista pohlepa. Takve gamadi izbjegavati u širokom luku.
► Kultura ti govori da u restoran gdje se izdaje hrana ne ideš popiti kavu. Imaš kafića koliko hoćeš, ali ti bi baš u restoran.
► Toga ima u Tkalči u Zagrebu koliko hoćeš – dođeš popit piće i odjebu te. Moraš se postavit, svi žele pare, a ja samo pivu.
► Znači nisi ušao u kafić, već u restoran, a dobro su ti i rekli…
► Dođi u Dubrovnik, ovdje dobiješ i popust!
► Logika je: ako sam ušla u pizzeriju ili restoran, da ću jesti, a ne samo piće pit. Svima je lako pisat gluposti – kad bi se svi ponašali…
► Treba im naručiti, i kroz deset minuta se pokupiti van.
► A kad nemaju prometa, onda trče i kavu da prodaju.
► Isto nam se dogodilo u Lici, neka pizzerija u centru – sjednemo vani na terasu, oko nas žive duše nema, prazni stolovi, hladno dobili odjeb…
► Ja i moja familija smo isto tako nešto doživjeli u Zadru – u prolazu kroz Zadar svratimo u jedan kafić‑restoran, tako nešto…
► Ništa novo, u Starigradu ista priča – nema cuge bez jela, a kad je ribarska večer prodaju cugu za bezobraznu cijenu, bez računa, za vani.
► Niste jedini, slično iskustvo sam doživio u Novigradu, onom u Istri – ne sjećam se više koji je bio lokal, ali pamti pa vrati!
► Ako si došao u restoran, onda se služi hrana i piće, pa što si očekivao? Idi u kafić, pa pij koliko hoćeš.
Takve bi ja sve zatvorio.
► Jesi neuk, još to po Facebooku pišeš – pa u restoranu se jede, u kafić si trebao otići na kavu ili samo na piće.
U restoranu se jede, a ne pije kava koju ste vas tri naručili za stolom koji je namijenjen za osam osoba.
► Što bi trebao – tebe gledat kako ispijaš kavu tri sata?
► Onda neka naznače da nema pića bez konzumacije hrane.
► Restoran je mjesto konzumacije pića i hrane. Takav objekt bi trebao imati mali dio gdje se može cuga popiti, tj. dva‑tri stola.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....