StoryEditorOCM
S mora i krajanešto ga je zvalo

Slučajno je došao u Obrovac, zaljubio se i - ostao. Sada je prvi u Dalmaciji koji ovo radi: ‘Ja to ne mogu objasniti...‘

Piše Dalmacija SD
24. lipnja 2026. - 14:30

Kako izgleda kad se spoje turistički potencijal i poduzetnička ideja, zna 22-godišnji Andi Marković. Ljubav prema baštini zadarskog zaleđa dovela ga je iz Pule u Obrovac, gdje je pronašao novu životnu priliku.

Andi Marković, novopečeni Obrovčanin koji je odrastao u Puli, prvi je turistički vodič specijaliziran za Obrovac, Kruševo, Benkovac i Novigrad. Obrovačku turu nazvao je "Na granici dvaju svjetova".

– Uvijek nekako loše prezentiran i nije dovoljno razvijen u turističkom smislu, ali on ima mnogo toga ponuditi. Isto tako je važno naglasiti da je Obrovac i danas na granici tih svjetova, između modernosti i tradicije, kaže u prilogu Katine Vrsaljko za HRT Andi Marković, turistički vodič i interpretator baštine.

Kad bi se među ljudima dogodio sudar svjetova, ovdje bi se mirili na takozvanim Mirilima. I upravo tu susrećemo mještanina koji govori o životu u Obrovcu.

– Povratnici se vraćaju iz Srbije, ljudi su zadovoljni, a i mi s njima i neka se vraćaju svojim kućama. Svakom čovjeku ovdje su vrata otvorena, neka dođe – ističe Luka Brajnović.

– Lijepo je, ali ima mnogo starih zgrada. Kad ih popravite, bit će mnogo bolje, ali molim vas, obnovite ih u starinskom stilu s mnogo zelenila okolo – kaže Esther, gošća iz Nizozemske.

Starina je ono što je Andija privuklo zadarskom zaleđu – njegov je hobi projekt "Etno kadar".

– Nastojim nekako dokumentirati u digitalnim platformama sve te nošnje i automatski ih turistima približiti na turama da oni dođu u izravan doticaj s etnografijom – kaže Andi.

Ljudi su ga u Obrovcu s veseljem prihvatili.

– Mi kao Zavičajni muzej naravno da smo sretni što postoje, prije svega, mladi ljudi koji vide potencijal u ovom našem području. Nadamo se da je to jedan od načina da naš muzej bude bolje posjećen – kaže Marina Brkić, ravnateljica Zavičajnog muzeja Obrovac.

– Naš Andi s idejom da vodi posjetitelje i turiste zapravo pomaže našem radu, odnosno dio prihoda od svake ture ide našem Crvenom križu – dodaje Milica Olujić, djelatnica Gradskog društva Crvenog križa Obrovac.

I tako je nakon slučajnog posjeta ovaj 22-godišnji Puljanin postao stanovnik Obrovca.

– Rekao sam, to je moje mjesto. To je nešto u meni, jednostavno, taj neki poziv, nešto me zvalo, ta neka iskra koja je ostala i dandanas, ja nju ne mogu objasniti – kaže Andi.

Jer ono što svjedoči, Andi i živi. Za njega je Obrovac, kao što ističe i u svojem motu, "više od razglednice".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. lipanj 2026 17:26