Omiljeni je ljevičarski narativ kako u Hrvatskoj ima previše općina, u svakom selu po dvije, kako one ne služe ničemu, osim uhljebljivanju, i kako ih na životu održava samo HDZ i još ih obilato dotira i financira iz proračuna, zato što su u tim "pri***dinama" na vlasti ionako njihovi kadrovi s koca i konopca koje biraju i na životu održavaju njihovi isto tako zaostali i zatucani birači. Sve ekipa od zla oca i još gore matere!
No, onda im je nedavno zvučnu pljusku odvalio nitko drugi do predsjednik RH Zoran Milanović, poručujući im kako – nemaju pojma. I da svi oni koji ovako misle, ne misle ništa! Jer, kazao je Milanović u govoru koji su svi masovno odšutjeli – jer im ne ide u pirju – povodom Dana općine Omišalj prije mjesec dana, rasprave o tome koliko bi općina trebali imati su "filozofiranja", o kojima se vrlo često razgovara bez ikakvih racionalnih argumenata. Poručivši onima koji se zalažu za ukidanje općina – "a već sam pomalo umoran i iziritiran od te vrste dijaloga, ako uopće slušaju, da razmišljaju malo što govore".‘ Otišao je i korak dalje pa je naprosto opjevao lik i djelo općinskih načelnika, na proslavi Dana općine Budinščina, ne libeći se kazati kako su lokalni šerifi ustvari – pozitivci. "Lokalni šerif se bori za pravdu, dobiva malu plaću, bira ga narod i vrlo često pogine, jer se bori protiv razbojnika koji su pravi problem" – Milanovićeve su riječi.
Problem je, dakle, kad tih lokalnih šerifa uopće nema, kad se tog nezahvalnog posla, koji ti garantira samo to da bi te razbojnici mogli upucati a tvoji popljucati, ne želi nitko prihvatiti. Kao što se to recimo dogodilo u Prvić Luci i u Prvić Šepurini, dva povijesna mjesta na otoku Prviću, koja datiraju još od antike, a danas ni u jednom od njih ne postoji niti Mjesni odbor, pa se njima – i cijelim otokom – upravlja izvana, budući da administrativno pripadaju gradu Vodicama čiji su "prekomorski posjed". Razlog? Nitko ne želi u Mjesni odbor! Na izborima koji su bili zakazani za 17. svibnja nije istaknuta ni jedna stranačka ili kandidacijska lista grupe birača. Ko je lud ići na dužnost koja je volonterska, a na raspolaganju si mještanima 24 sata dnevno, izvršnih ovlasti nemaš, a mještani te gledaju kao da si "direktor svemira". Neće nitko od 180 mještana Prvić Luke, a zašto neće – "Puno ih ima što šalju prijave, na svaki rad ima deset primjedbi na internetu i zato neće nitko" – veli Lučanin Anđelo Lučev. A slično je i u Šepurinama. Tamo su izbori održani, kandidirala se samo jedna lista, ali se unatoč tome mjesna vlast nije uspjela konstituirati, pa i o njima Grad Vodice vodi brigu izravno, bez posrednika. Za sva pitanja o infrastrukturi, javnoj rasvjeti, uređenju mjesta na otoku...
Pritom treba imati na umu da otok Prvić nije izgubljen u prijevodu, neko Donje ili Gornje, nego je to itekako lukrativno, turističko mjesto – čak dva – koje ima i hotel "Maestral" u Luci i privatan smještaj, i koje ljeti naprosto vrvi od turista. Ima i prekrasan memorijalni centar Fausta Vrančića, barokni ljetnikovac ove poznate plemenitaške obitelji... Ali, Mjesni odbor, e to majci nema! Ko zna, da otok umjesto dva mjesna odbora ima općinu, možda bi se netko i odvažio, upustio se u ovu avanturu, ali ovako – jok. Gradu Vodicama svaka čast, ali da će on o Prviću voditi računa bolje nego samo Prvićani, teško je vjerovati. Dovoljno se sjetiti gdje je bio Tribunj dok se nije odvojio od Vodica, a danas mu je "al pari", ili Pirovac dok nije dobio općinu. Moš mislit što bi se županijska uprava sama od sebe sjetila da asfaltira županijsku cestu – i da je sufinancira s 50 posto novaca – koja vodi do tamošnje poslovne zone Torine u nastajanju da nije Općine i općinskog načelnika, koji je, iako nezavisan, član vladajuće većine i jezičac na vagi u Županijskoj skupštini. O Bilicama da i ne govorimo. Dobro je govorio pokojni Ante Mikulandra dok se boreći za svoju općinu kontreštavao i sa svojim HDZ-om, koji su ga pitali "zašto, čemu, što će vam općina" jer im je odvajanje Bilica od grada Šibenika nosilo gubitak sigurne biračke baze, a time i vlasti na izborima – "Samo jedna stvar raste u tuđoj ruci!".
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....