Povodom državnog praznika, Dana antifašističke borbe, koji se obilježava 22. lipnja, na spomen-obilježju na Narodnom trgu u Zadru položen je lovorov vijenac u znak sjećanja i dubokog pijeteta prema svim poginulima u antifašističkoj borbi te civilnim žrtvama fašističkog terora.
Vijenac su položili gradonačelnik Zadra Šime Erlić i dožupan Zadarske županije Robertino Dujela sa suradnicima.
Tom je prigodom gradonačelnik Erlić istaknuo kako se na ovaj dan odaje počast svima koji su tijekom Drugoga svjetskog rata dali svoje živote u borbi protiv fašizma i nacizma.
– Danas odajemo počast svima koji su tijekom Drugoga svjetskog rata dali svoje živote u borbi protiv fašizma i nacizma. Zadar je u tim godinama prolazio kroz posebno složeno i teško razdoblje obilježeno talijanskim fašizmom. Prisjećamo se svih onih koji su se borili za slobodu i za Zadar – poručio je Erlić.
Dožupan Zadarske županije Robertino Dujela naglasio je važnost očuvanja istine o prošlosti i kulture sjećanja.
– Odajemo počast žrtvama fašizma, nasilja i nepravde. Generacije hrvatskih ljudi sanjale su slobodu koja je ostvarena Domovinskim ratom i žrtvom hrvatskih branitelja. Stoga imamo obvezu i odgovornost čuvati istinu prošlosti, njegovati kulturu sjećanja i graditi demokratsku hrvatsku državu – kazao je Dujela.
Povodom Dana antifašističke borbe oglasili su se i iz SDP-a Grada Zadra i Zadarske županije, podsjetivši na povijesni značaj datuma koji se obilježava u spomen na 22. lipnja 1941. godine, kada je u Brezovici kod Siska osnovan Prvi sisački partizanski odred, prva oružana postrojba otpora fašizmu u okupiranoj Europi.
U priopćenju ističu kako je "antifašistička Hrvatska tada rekla NE fašizmu" te izražavaju ponos prema ženama i muškarcima koji su stali u obranu svog naroda, slobode i mira.
Iz SDP-a upozoravaju kako današnje vrijeme donosi nove izazove, među kojima su rast govora mržnje, povijesni revizionizam i pokušaji relativizacije zločina, zbog čega je, navode, dužnost društva čuvati istinu, prenositi je novim generacijama i suprotstavljati se svim pojavama fašizma.
Naglašavaju kako Dan antifašističke borbe nije samo podsjetnik na prošlost, već i obveza za budućnost te putokaz solidarnosti.
– Temelj naše domovine je antifašizam. Bez antifašizma nema demokracije, slobode i pravde. Bez antifašizma nema Republike Hrvatske i Europe – poručuju iz SDP-a Grada Zadra i Zadarske županije.
Na kraju su svim građanima uputili čestitku povodom Dana antifašističke borbe te odali počast svima koji su se suprotstavili fašističkoj okupaciji i u ideal slobode utkali svoje živote.
Dan antifašističke borbe u Zadru već se niz godina obilježava odvojeno, na dvije različite lokacije koje simboliziraju i različite političke interpretacije antifašističke baštine. Dok predstavnici HDZ-a, zajedno s gradskim i županijskim dužnosnicima, vijence polažu na spomen-obilježje na Narodnom trgu bez obilježja antifašističke borbe, predstavnici SDP-a i antifašističkih udruga komemoraciju održavaju na Gradskom groblju u Zadru, kod spomenika obilježenog zvijezdom petokrakom.
Takva podijeljena praksa redovito otvara pitanje odnosa političkih aktera prema antifašističkom nasljeđu, koje je ustavna vrijednost Republike Hrvatske, ali i dalje ostaje tema različitih povijesnih i ideoloških tumačenja. Kritičari upozoravaju da odvojena obilježavanja umanjuju simboliku zajedničkog odavanja počasti žrtvama fašizma, dok njihovi sudionici ističu kako svaka od lokacija nosi vlastitu povijesnu i memorijalnu težinu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....