Redakciji se obratio čitatelj koji tvrdi da stanovnici i vikendaši naselja Radnjača na otoku Viru posljednjih dana svjedoče izrazito opasnom ponašanju skupine maloljetnika na električnim romobilima. Kako navodi, riječ je o ilegalno modificiranim romobilima koji, prema procjeni mještana, razvijaju brzine između 50 i 70 kilometara na sat te prometuju uskim jednosmjernim ulicama naselja.
Prema njegovim tvrdnjama, Radnjača je mirno obiteljsko vikend-naselje u kojem tijekom ljetnih mjeseci boravi velik broj obitelji s djecom. Zbog brze vožnje romobila, tvrdi čitatelj, djeca koja se igraju ispred kuća često moraju bježati s ceste kako bi izbjegla nalet vozača.
Posebno ističe događaj u kojem su, kako navodi, njegova majka i baka pokušale upozoriti skupinu maloljetnika da uspore i voze opreznije. Umjesto toga, tvrdi, mladići su ih snimali, ismijavali te snimke objavili na društvenim mrežama. Dodaje kako su se ispod objave pojavili i komentari u kojima pojedini korisnici pozivaju na fizičko nasilje prema starijoj ženi koja ih je upozorila.
Čitatelj smatra kako se na Viru stvara ozbiljan sigurnosni problem te upozorava da roditelji djeci kupuju snažne električne romobile koji, prema njegovim riječima, postižu brzine usporedive s motociklima, dok ih maloljetnici voze bez zaštitne opreme i potrebnih uvjeta za sudjelovanje u prometu.
Kako navodi, cijeli slučaj prijavljen je putem aplikacije Ministarstva unutarnjih poslova, a uz prijavu su dostavljene i snimke zaslona s društvenih mreža, uključujući sadržaj s TikTok profila koji je u međuvremenu postao privatan nakon što se slučaj proširio Redditom i Facebookom.
Mještani stoga apeliraju na policiju da pojača prometne kontrole na području Vira te spriječi moguće teške posljedice prije nego što dođe do ozbiljne nesreće.
Uz pismo redakciji dostavljene su i poveznice na rasprave o slučaju na društvenim mrežama, gdje je tema izazvala velik interes i brojne reakcije građana. Video gdje maloljetnici voze romobile pri velikim brzinama možete pogledati OVDJE.
Na Redditu je ovaj post "zaradio" mnoštvo komentara. U nastavku donosimo neke od njih.
"Kad jedan kaže ‘ovo će bit super za klip‘, mislim da je jasno šta je u glavama ovih balavaca"
"Hoće li trenutačna vlada nešto poduzeti po pitanju neregistriranih električnih vozila na prometnicama Republike Hrvatske? Prodaja ovakvih e-romobila trebala bi biti strogo zabranjena, ne samo maloljetnicima nego i odraslim osobama"
"Meni je nevjerojatno da se ovo zbiva. Uznemiravaju sve sudionike prometa, u gradu i na selu. Ja bi te roditelje koji su im kupili romobile sve uključio u mjere centra za socijalnu skrb"
"Prvo roditelji, pa onda policija, pa ako ni to ne urodi plodom ja bi im te romobile u more pobacao pa neka izgore te baterije tamo"
"Vi koji im to kupujete šaljete ih u smrt"
"Ako ih doma ne znaju odgojiti, onda će ih netko drugi na ulici"
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....