– E pa dosta je više! To su objavom na online grupi "Drvenčani v2.0" neki od članova, između redaka, istovremeno i vrlo jasno poručili i domaćima i svima onima koji su na nekoliko sati ili duže pristigli na njihov škoj.
Upozorenje, zamolba, apel se vezao uz jednu totalno neprimjerenu radnju, šćeto-neto rečeno, apsolutno glupu i nepotrebnu naviku vađenja ježinaca iz mora. Iz njihova prirodnog, rezolutnog, jedinog staništa. A onda i razbijanja njihova oklopa, ostavljanja na kopnu, prepuštanju dugom ugibanju, ili sakupljanju s ciljem gastronomske prodaje.
Mali post dubokog značenja izazvao je lavinu komentara, prenio se i na neke druge grupe s društvenih mreža koje štuju, vole, čuvaju naše more i njegove stanare. Otvorilo je to i Pandorinu kutiju punu svjedočanstava vezanih uz problematična postupanja nekih domaćih i stranaca. Koji, zamislite samo tog samopouzdanja, smatraju kako imaju apsolutno pravo zbog komoditeta, zabave, dječje igre, ili zarade uništavati sve ono što im se nađe na putu. Na našoj obali, našem okolišu, u našem moru!
U silnim komentarima koji su prikazali dnevnu dozu ljetnih ljudskih gluposti, uočeno je kako nisu samo ježevi na meti divljačkog uništavanja. U tu kategoriju često spadaju i trpovi, koji se također, onako iz čistog ljetnog razbijanja dosade, vade iz mora, ostavljaju na suncu, seciraju, gaze, kasape... Obavijest mještanima i posjetiteljima Drvenika Velikog objavljenu u grupi na društvenoj mreži, prenosimo u cijelosti:
– Molimo sve kupače, izletnike, posjetitelje i mještane da ne vade morske ježince iz mora! Ježinci nisu "smetnja", već imaju iznimno važnu ulogu u morskom ekosustavu. Hrane se algama i održavaju prirodnu ravnotežu podmorja. Njihovo uklanjanje može dovesti do nekontroliranog rasta algi, propadanja staništa i smanjenja bioraznolikosti.
Vađenje ježinaca nije dopušteno bez odgovarajućih odobrenja i povlastica propisanih hrvatskim zakonodavstvom. Protuzakonito sakupljanje može rezultirati visokim novčanim kaznama, oduzimanjem opreme, a u težim slučajevima i kaznenom odgovornošću.
Ako vam je ježinac na mjestu gdje se kupate, nemojte ga vaditi i ostavljati da ugine na suncu! Slobodno ih pažljivo pomaknite nekoliko metara u stranu ili u nešto dublju vodu. Čuvajmo naše more i njegov živi svijet. Ono nije samo naše – posudili smo ga od budućih generacija – stoji u postu.
I apsolutno su u pravu, smatra široka javnost, kao i brojni ljudi koji su komentarima većinski podržali apel. Prisnažili su to primjerima iz prakse u kojima su ubojice morskih ježeva upozorili na zločinstvo nad našim morem i njegovim stanarima. Mnogi su na plažama apelirali na one koji to rade, no zauzvrat su, navode, dobili ignoranciju, mrke poglede, ili drske odgovore. Većina traži da se ovakva djela sankcioniraju. Smatraju i kako su nužni edukativni paneli na plažama, na kojima će se naznačiti zabrana vađenja morskih organizama.
Vade ih štapovima s čavlima, nose u kašetama...
Prema dostupnim informacijama, izvlačenje morskih ježinaca bez odgovarajuće dozvole je protuzakonito, kao i njihovo ostavljanje na obali nakon čega im slijedi ugibanje. Zakon po pitanju ježeva ima regulativu koja definira mogućnost izlova. Ježevi imaju svoju radnu ulogu, a u slučaju pretjeranog izlova, koji se često radi i zbog korištenja u gastronomiji, posljedica je narušavanje ravnoteže.
– Trebalo bi imati puno više redara i rigorozno kažnjavati turiste... Zakon se ne provodi....U Sevidu neki dan Čeh vadi hrpe po 50 komada na istočnoj plaži, i nastavi nakon upozorenja... Poludim kada na plaži vidim dijete koje secira ježa, a roditelji ništa, ili kada ga puste sporo umirati na suncu... A Talijani ih vade u plićaku štapovima koji na vrhu imaju čavao, samo ga ubodu i odmah jedu još dok su u moru... Ima toga po cijeloj obali... Ima u Metkoviću.. I kod nas u Istri... I u Splitu...
Viđeno po dalmatinskim otocima i uvalama...U Baškoj na rivi Slovenci su iskrcali 20 kašeta ježinaca, zvali smo da to prijavimo i ništa od toga, onda se čulo da su to radili i na Cresu, totalna devastacija.. Djeca razbijaju oklope rakova, a roditelji to gledaju i dive se kako ih precizno kamenom ubijaju... Treba uvesti novčane kazne, rigorozne mjere... – pišu ljudi uzduž naše obale na društvenim mrežama.
No to nije samo mučenje, devastacija, nepoštivanje, neodgovornost, neodgoj, to je puno više. Po prof. dr. sc. Alenu Soldi, poznatom stručnjaku za more sa splitskog Sveučilišta, to je još nešto gore. Za njega je to obijest.
– To su morske životinje, apsurdno je vaditi ih iz mora i ostavljati na kopnu. Ako se već nalaze u plićaku i eventualna su prijetnja da se na njih netko od kupača ne nabode, u tom slučaju ih se može tek pažljivo dignuti i baciti u dublje more. Ne vani, ne na obalu, ne na sunce, ne u njima neprirodno stanište u kojem ih čeka ugibanje. I ne, to uopće nije neka nevina dječja igra, to je obijest, to se ne smije raditi – veli dr. Soldo.
Po poznatom splitskom stručnjaku u masovnijim vađenjima ima i čvrstih elemenata kaznenog djela.
– U zavisnosti tko to radi i o kojim količinama se radi, može biti prekršajno ili kazneno djelo. Držim i kako bi na javnim plažama na kojima se skuplja veliki broj ljudi, uz panele s naznačenim pravilima ponašanja trebalo uključiti i zabrane vađenja morskih organizama. Moru se to ne smije raditi – kaže dr. Alen Soldo.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....