Na Uskrsni ponedjeljak, 5. travnja 1926. godine, na Prvom vrhu Marjana okupilo se tristotinjak uglednika, ministara, profesora, vojnih zapovjednika i gradskih prvaka. Tog jutra Split nije dobio samo novu gradsku ustanovu, dobio je prostor za nove "sugrađane" koje će tijekom sljedećeg stoljeća postati dio kolektivne memorije grada.
Već prvoga dana kroz vrata novootvorenog Zoološkog vrta i Prirodoslovnog muzeja prošlo je više od tri tisuće posjetitelja. Oduševljenju nije bilo kraja: u samo četiri mjeseca, do početka kolovoza 1926. godine, novu je atrakciju posjetilo više od 25 tisuća ljudi. Za tadašnji mali Split od oko 35 tisuća stanovnika bio je to nevjerojatan uspjeh: na Marjan se penjalo staro i mlado, cotavo i gobavo kako bi vidjeli šimije, papagale, ćuvite i poskoke....
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....