StoryEditorOCM
Splitfesb

Nevjerojatan uspjeh splitskih studenata: tri godine gradili su bolid, sada kreću u osvajanje Europe

Piše split sd
26. lipnja 2026. - 10:22

Studenti splitskog Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje predstavili su novi električni bolid s kojim će ovoga ljeta nastupiti na dva velika međunarodna studentska natjecanja. Riječ je o najzahtjevnijem i najambicioznijem projektu u povijesti FESB Racing Teama, iza kojeg stoje godine rada, tisuće sati uloženog truda i desetci mladih inženjera.

Predsjednik tima Marin Džaja istaknuo je kako FESB Racing Team danas okuplja oko 70 aktivnih članova, dok je razvoj električnog bolida trajao pune tri godine piše HRT

– Cilj nam je ostvariti što bolje rezultate, osvojiti što više bodova i pokazati kvalitetu našeg rada na međunarodnoj razini – rekao je Džaja, naglasivši da su članovi tima u projekt uložili desetke tisuća radnih sati.

Voditelj projekta Hrvoje Dražić pojasnio je da je riječ o prvom potpuno električnom prototipu koji je tim samostalno razvio. Najveći izazovi bili su razvoj pogonskog sustava, elektronike i softvera, a studenti su pritom izradili i vlastiti baterijski paket te sustav za upravljanje baterijom.

Voditelj konstrukcijskog tima Marko Mušić podsjetio je kako FESB Racing Team već 15 godina sudjeluje na natjecanjima Formula Student i MotoStudent, gdje se redovito natječe protiv ekipa koje raspolažu znatno većim financijskim i kadrovskim resursima.

image
Nikola Brboleža/Cropix

– Posebno smo ponosni što uspijevamo realizirati ovakve projekte i ostati konkurentni unatoč ograničenim resursima – kazao je Mušić.

Glavni cilj ovogodišnjih nastupa jest dokazati da tim može izgraditi pouzdan električni prototip i uspješno odraditi sve natjecateljske discipline.

FESB-ovci će od 18. do 23. kolovoza sudjelovati na natjecanju Formula Student Alpe Adria, koje će, prema najavama organizatora, okupiti rekordnih 80 studentskih ekipa iz Europe i svijeta.

Važnu ulogu na natjecanju imat će i vozač bolida Lovre Muše.

– Za sada je sve dobro, bolid mi odgovara i sve funkcionira kako treba. Bolid je u dobrim rukama – rekao je Muše.

Među članovima tima nalaze se i studentice koje sudjeluju u razvoju pojedinih segmenata vozila. Voditeljica podtima za aerodinamiku Laura Zoraja istaknula je kako posla ima mnogo, ali da timska suradnja dobro funkcionira.

– Posla je zaista puno. Nekad se bolje slažemo, nekad malo manje, ali na kraju svi surađujemo i zajedno radimo na istom cilju – rekla je Zoraja.

Koliko su studenti predani projektu najbolje opisuje predsjednik tima Marin Džaja.

– Ljudi ovdje provode deset, dvadeset, a ponekad i četrdeset sati tjedno. To su dani i noći rada, puno odricanja, truda i neprospavanih noći – kazao je.

Za ove mlade inženjere budućnost ne bi trebala predstavljati problem. Većina njih svoju karijeru vidi u automobilskoj industriji, a neki se nadaju da će upravo iskustvo stečeno u FESB Racing Teamu jednog dana otvoriti vrata i prema ekipama Formule 1. Video možete pogledati ovdje.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
26. lipanj 2026 10:40