Tri fotografije snimljene jutro nakon utakmice Hrvatske i Gane pokazuju lice slavlja o kojem se rijetko govori. Novi Žnjan, prostor zamišljen kao moderna gradska razglednica, pretvoren je u improvizirano odlagalište otpada. Plastične boce, limenke, ambalaža, vrećice i ostaci hrane razasuti su po šljunku, između klupa i uz samu morsku obalu. Prizor je tim porazniji jer je riječ o tek uređenom javnom prostoru koji je trebao simbolizirati novi standard života uz more.
Pobjede reprezentacije ne bi trebale ostavljati ovakav trag. Slavlje koje završava zatrpanim javnim prostorom nije izraz zajedništva, nego nedostatka odgovornosti prema gradu i ljudima koji ga koriste. Fotografije jasno pokazuju da je nekolicini bilo lakše baciti otpad na tlo nego ga odnijeti do najbližeg koša.
Posebno zabrinjava činjenica da se smeće nalazi svega nekoliko metara od mora. Svaka jača bura ili valovi lako mogu dio otpada odnijeti u more, gdje plastika i drugi otpad postaju dugotrajan problem za morski ekosustav. Ono što je sinoć nekome bio bezazlen papir ili boca, sutra može završiti među ribama ili na nekoj drugoj plaži.
Istodobno, ovakve scene otvaraju i pitanje organizacije. Ako se očekivalo okupljanje velikog broja ljudi zbog prijenosa utakmice, jesu li bili osigurani dovoljni kapaciteti za odlaganje otpada i je li čišćenje trebalo započeti odmah po završetku događaja? Odgovornost nije samo na komunalnim službama, ali ni isključivo na građanima – javni događaji zahtijevaju i odgovarajuću organizaciju.
Žnjan je posljednjih godina predstavljen kao jedan od najvećih i najljepših urbanih projekata u Splitu. No, vrijednost tog prostora neće određivati samo arhitektura, beton i uređene šetnice, nego kultura ljudi koji ga koriste. Novi trgovi, plaže i parkovi ne mogu ostati lijepi ako ih sami pretvaramo u odlagališta otpada.
Ove fotografije nisu samo dokument prljavštine nakon jedne utakmice. One su podsjetnik da ljubav prema gradu ne pokazujemo navijanjem, nego odnosom prema prostoru koji dijelimo. Slaviti reprezentaciju i pritom ostaviti Žnjan čistim trebalo bi biti najmanje što možemo učiniti. Jer pobjeda traje jednu večer, a posljedice našeg nemara ostaju puno dulje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....