Podivljale temperature, alarm u crvenom, ekstremi koji su prethodnih dana detaljno najavljivani za ovaj vikend, splitskoj Hitnoj pomoći donijeli su opsadno stanje. Dežurne linije su se užarile, posljednja dva dana doslovce ne prestaju zvoniti, ekipe ne staju od posla.
Padaju s nogu, naznačili su nam u blic telefonskom razgovoru u kojem smo ekstremno brzo, zbog hitnoće radne situacije, sumirali stanje. Posljednjih nekoliko dana, osobito pojačano kroz petak i do ranog subotnjeg poslijepodneva, broj poziva na hitni broj se pojačao za čak 60 posto. Za 40 posto porastao im je i broj intervencija. Sa svih strana ljudi zovu u pomoć, iz stanova, ustanova, s cesta, Marjana, plaža, mora, otoka... Stanje je alarmantno.
– Sve su ekipe u punom radnom naponu, dižu se helikopterske jedinice, imamo povećan broj intervencija i na brodicama. Povećan je broj intervencija i u staračkim domovima, jer tamo nitko osim liječnika Hitne pomoći ne dolazi. Pojačane su i intervencije kod kroničnih bolesnika, ovih dana osobito, kao i kod osoba sa psihijatrijskim problemima.
Problem je i što nitko iz opće prakse ne radi. Ovakvi temperaturni ekstremi praćeni iznimno visokim temperaturama ne čine ljudima dobro. Najgore je u cijeloj priči što se brojni ljudi uopće ne pridržavaju savjeta koji nam pristižu posljednjih dana – u hipu su nam stanje istresli s dežurnog telefona Hitne pomoći.
Usprkos svim upozorenjima, naputcima, stalnim alarmiranjima, informacijama o ponašanju pri temperaturnim ekstremima u kojima smo se našli, ljudi, domaći i stranci, ponašaju se kao da je sve to šala mala. I zato imamo to što imamo, plaže prepune kupača u razdoblju do 10 do 17 sati, a time i nemile nuspojave zbog kojih timovi Hitne rade bez stajanja. I nisu to samo plaže, podosta ljudi po zvizdanu ide u duge šetnje po Marjanu, a pritom ne nose ni kapi tekućine sa sobom... Kroči se junački po žegi po ulicama, plažama, pa se pada, dehidrira, gubi, kolabira... Ljudskoj gluposti kraja nema.
– Ljudi se uopće ne ponašaju odgovorno, svi žive kao da sutra ne postoji i nitko ne misli da će mu se nešto loše dogoditi. Šetaju po Marjanu neoprezno, izgube se stranci bez vode, pa dehidriraju... Skače se neoprezno u more, ma šta da vam kažemo, ničega se ne pridržavaju. Virujte mi padamo s nogu od posla, gori nam pod nogama, moramo hitno prekinuti razgovor, gužva nam je strašna, situacija je alarmantna... – bio je tijek našeg razgovora s dežurnim osobljem splitske Hitne pomoći.
A ovo je tek početak, ekstremnim uvjetima kraj se još ne nazire.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....