U redu je, vele tako u Imotskom, obilježiti obljetnice velike mature. Bilo to nakon deset, dvadeset ili čak šezdeset godina od izlaska iz srednjoškolskih klupa, treba dostojanstveno i s puno emocija vidjeti stare prijatelje, popričati, prisjetiti se tih lijepih dana, zajedno sjesti te konačno dogovoriti sljedeće: „Ako Bog dade zdravlja, vidimo se za novu okruglu obljetnicu.”
No, proslave pedeset godina male mature – a to je izlazak nakon osmogodišnjeg školovanja – vrlo su rijetke. Jer, još golobradi i nepunoljetni, odlepršaju: netko u srednje škole, netko na razne zanate, netko u neke druge vode, pa se tek nakon pedeset godina ponovno sastanu. Svakako se ima o čemu pričati, pa makar živjeli na mikrolokaciji kao što je Imotska krajina, gdje ustvari svatko svakoga zna. Ipak, putevi života za svakog su pojedinca različiti.
Bilo ih stotinu
Upravo svi ti putevi u subotu su se spojili u jedan veliki rotor, rotor životnih filmova 45 malih maturanata iz Osnovne škole Proložac. Preciznije, sastali su se učenici iz te škole, generacija iz 1976. godine, iz 8. A, 8. B i 8. C razreda. Te godine bilo ih je 103 u sva tri razreda. Usporedbe radi, danas ta škola sa svim razredima, od prvoga do osmoga, broji 202 učenika.
Od tih 103, njih 18 je nažalost preminulo, a njih 45 sjelo je ponovno u klupe. Bijahu to oni koji su se zajedno upisali davne 1968. godine u prvi razred osnovne škole.
„Jest, stalno bismo mi koji se svaki dan viđamo po Prološću ili Imotskoj krajini govorili kako bi bio red naći se jednom zajedno, popričati, vidjeti kako tko živi, kako je tko uspio kreirati svoj životni put, koliko djece, unučadi ili praunučadi imaju. Pa smo eto tako organizirali ovu veliku, okruglu obljetnicu, na radost svih nas 45 koliko nas se okupilo”, veli nam Slavko Petričević, jedan od vrijednih organizatora ovoga neobičnog susreta.
Živući nastavnici
I tako, dođoše Proložani ispred svoje škole, pozvaše i svoje živuće nastavnike: bračni par Miru i Nedjeljka Čelana, Miru Mikulića-Điku te Miru Kokića-Tuju, kako bi opet sjeli u klupe i izvršili prozivku. Potom je svatko ukratko ispričao kamo je krenuo nakon izlaska iz osnovnoškolskih klupa.
Neki su imali još svježe sjećanje na to kako bi, ako je Hajduk u nedjelju pobijedio, već u ponedjeljak znali da će imati slobodan dan. Naime, ondašnji učitelj Žarko Kralik tada bi samo čitao Sportske novosti i ne bi ispitivao. Ma, bilo je tu i mnogo drugih dogodovština.
Proložani i Proložanke, sada u ozbiljnim godinama, potom su se fotografirali, otišli na pravu, veliku feštu u „Pende” te se družili do kasno u noć. I, pogađate, kako im je bilo lijepo, plebiscitom su donijeli zaključak: „Ako Bog podrži zdravlje, vidimo se za šezdesetu obljetnicu naše male mature.”
E, pa neka im se ta želja i ostvari!
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....