U subotu navečer po našem vremenu Hrvatska zadnju utakmicu skupine L Svjetskog prvenstva igra protiv Gane u Philadelphiji. Afrički sastav ima bod više od "kockastih" zahvaljujući remiju bez pogodaka s Englezima u utorak navečer.
Taj susret bio je ogled u kojem su se na suprotnim stranama našli Djed i Baba, Djed Spence bio je starter kod Engleza, a Rahman Baba ušao je s klupe kod Gane. No taj zgodan detalj nismo izvukli slučajno, baš je spomenuti Spence bio ključan akter još jednog događaja po kojem se taj susret posebno pamti.
Bočni igrač Tottenhama i engleske reprezentacije Spence bio je jedini igrač Gordog Albiona koji se odbio rukovati s Thomasom Parteyem, veznjakom Gane kojeg čeka suđenje za navodna višestruka silovanja. A podsjetimo, prema novom protokolu FIFA-e prije susreta na travnjak/centar izlaze svi nogometaši obiju reprezentacija.
Samo Djed
Prije tog ogleda otočki mediji kalkulirali su kako će se engleski igrači odbiti rukovati s nogometašem španjolskog Villarreala. Navodili su kako će pritom u škakljivoj situaciji biti njegovi bivši suigrači iz londonskog Arsenala. No na koncu je ipak samo Spence odbio dati ruku kolegi na suparničkoj strani protiv kojeg su podignute ozbiljne kaznene prijave i dokaže li mu se krivnja, prijeti mu dugogodišnji zatvor.
Tada se Engleski savez (FA) nije očitovao, prepustio je prije utakmice odluku o rukovanju igračima. Teško je naći se u koži hrvatskih igrača, uskočiti u njihove kopačke. To što je netko optužen, da su protiv njega podignute optužnice, ne znači nužno i da je čovjek definitivno kriv. Vidjeli smo svakakvih slučajeva. No našao se Partey u vrlo ozbiljnim problemima sa zakonom, a ono za što ga se tereti je mučno.
Parteya u Engleskoj očekuje suđenje. Po optužnici ga se tereti za čak sedam slučajeva silovanja, uz još jednu optužnicu za seksualni napad. Navodni događaji zbili su se u vrijeme dok je igrao za Arsenal (2020. – 2025. godine), prošlog ljeta je kao slobodan igrač prešao u španjolski Villarreal.
Sedam silovanja i jedan napad
Prva optužnica podignuta je lanjskog srpnja po pet slučajeva silovanja, koja su se odnosila na dvije žene, što se navodno dogodilo u njegovoj vili i jednom španjolskom hotelu, kao i po slučaju seksualnog napada na treću ženu koja pak tvrdi da je legao na nju i pokušao je poljubiti. Navodni napadi dogodili su se od travnja 2021. do lipnja 2022. godine. U veljači ove godine podignute su još dvije optužnice zbog silovanja četvrte žene, a odnose se na navodni napad iz 2020. godine.
Po svim točkama optužnice Partey se izjasnio kako nije kriv. Svi će slučajevi biti objedinjeni u jednu optužnicu, a zbog toga bi suđenje trebalo početi tek početkom iduće godine.
Parteyu je zbog optužnica već uskraćen ulazak u Kanadu (viza). Stoga je utakmicu 1. kola skupine protiv Paname odigranu u Torontu morao propustiti. Nedostajao je svojoj momčadi u toj teškom mukom izborenoj pobjedi pogotkom u sudačkoj nadoknadi (1:0).
SAD ima očito blaže kontrole, barem po tom pitanju, pa je zaigrao protiv Engleske u Bostonu. Dočekan je zvižducima navijača. Trebao bi igrati i kontra Hrvatske u Philadelphiji. Kako će tada reagirati hrvatski reprezentativci, kao usamljeni Spence ili kao ostatak njegove momčadi?

Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....