Utakmica Alžira i Austrije (3:3) u posljednjem kolu skupine H izazvala je veliku buru među navijačima. Budući da je remi objema reprezentacijama donosio plasman u nokaut-fazu, društvene mreže preplavile su optužbe da je riječ o namještenoj utakmici. Nije sporan bio samo konačni rezultat, već i način na koji je odigrana završnica susreta.
Austrija je povela u 28. minuti nakon velike pogreške vratara Benbota, koji je praktički poklonio pogodak Marku Arnautoviću. Alžir je do odlaska na odmor izjednačio preko Belghalija, a Marcel Sabitzer u 60. minuti ponovno je doveo Austrijance u vodstvo. Samo pet minuta kasnije Riyad Mahrez zabio je za 2:2, rezultat koji je u tom trenutku odgovarao i jednima i drugima.
Od tog trenutka utakmica je gotovo stala. Obje reprezentacije igrale su bez prevelikog rizika, lopta je uglavnom kružila sredinom terena, a tempo je znatno pao. U isto vrijeme Iran, koji je završio treći u svojoj skupini, nemoćno je pratio rasplet svjestan da mu za prolazak treba pobjeda Alžira ili Austrije.
No u sudačkoj nadoknadi uslijedio je potpuni kaos. Mahrez je u 93. minuti svojim drugim pogotkom doveo Alžir u vodstvo 3:2, čime je Austrija ispala iz zone prolaska, a Iran se nakratko našao među reprezentacijama koje idu u nokaut-fazu.
Ipak, taj scenarij trajao je samo nekoliko trenutaka. Saša Kalajdžić, koji je ušao s klupe, pogodio je za 3:3 i ponovno promijenio poredak u skupini. Austrija je izborila plasman dalje, Alžir je zadržao povoljniji ždrijeb, a Iran ostao bez šesnaestine finala.
Upravo je taj rasplet dodatno raspirio rasprave. Mnogi su isticali da je Alžiru remi čak bio povoljniji od pobjede jer je tako izbjegao Španjolsku u nokaut-fazi i izborio ogled sa Švicarskom. Mnogi alžirski navijači zbog toga su Kalajdžićev pogodak za 3:3 proslavili gotovo jednako glasno kao da ga je postigla njihova reprezentacija.
Na društvenim mrežama ubrzo su se pojavile brojne optužbe i komentari.
"Alžir – Austrija je najnamještenija utakmica koju sam ikad vidio"
"Godinama će se o utakmici Austrije i Alžira govoriti kao o jednoj od najčudnijih koje su ikad viđene na svjetskim prvenstvima. Iran je ostao bez prolaska, što će sigurno potaknuti teorije zavjere."
"Razumljivo je da Iran smatra kako su se svi urotili da ga izbace. Utakmica Alžira i Austrije bila je zaista dosadna. Oboma im je odgovarao remi."
"Mislim da sam upravo svjedočio očitom namještanju utakmice. Alžir je zabio, što je značilo da bi igrao protiv Španjolske, a Austrija ispala. Onda su 30 sekundi poslije pustili Austriju da zabije kako bi igrali protiv Švicarske. Ludnica", samo su neki od komentara.

Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....