Zelenortski otoci ispisali su jednu od najvećih priča dosadašnjeg dijela Svjetskog prvenstva. Debitanti su odigrali 0:0 protiv Saudijske Arabije i napravili ono što je bilo do njih, a zatim su, okupljeni na travnjaku, na mobitelima pratili završnicu dvoboja Španjolske i Urugvaja koja je odlučivala o njihovoj sudbini.
Nakon remija u Houstonu više nisu mogli utjecati na rasplet u skupini H. Za prolazak u nokaut-fazu trebala im je pobjeda Španjolske protiv Urugvaja, pa su posljednje minute grupne faze proveli prateći prijenos utakmice iz Guadalajare.
Napetost je rasla iz minute u minutu, a završnica je donijela pravi kaos. Urugvajac Agustín Canobbio najprije je isključen zbog grubog prekršaja nad Pauom Cubarsíjem, nakon čega je potpuno izgubio živce. Verbalno je nasrnuo na suca, suigrači su ga morali smirivati, a potom se uključio i u naguravanje s članovima španjolske klupe. Zbog cijelog meteža utakmica je potrajala nekoliko minuta dulje, pa se i slavlje Zelenortskih otoka moralo odgoditi.
Kada je sudac napokon označio kraj susreta, slavlje je moglo početi. Španjolska je sačuvala minimalnu pobjedu 1:0, a Zelenortski otoci završili su kao drugoplasirana reprezentacija skupine H i ostvarili najveći uspjeh u povijesti svog nogometa.
Afrička otočna država tako je postala najmanja zemlja u povijesti Svjetskih prvenstava koja je izborila plasman u nokaut-fazu. Nagrada za povijesni uspjeh bit će ogled s aktualnim svjetskim prvakom Argentinom u šesnaestini finala.

Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....