Iranska nogometna reprezentacija oprostila se od Los Angelesa rukom pisanom porukom ostavljenom u svlačionici stadiona SoFi, uoči odlaska u Seattle gdje ih čeka ogled s Egiptom u idućem kolu Svjetskog prvenstva.
Iranci su u nedjelju odigrali 0:0 s Belgijom i tako ostali u igri za prolazak skupine, no njihov boravak u SAD-u obilježen je i emotivnim i političkim porukama koje su ostavili iza sebe.
"Od drevne Perzije prije više tisuća godina do današnjeg civiliziranog Irana, iranski duh ostaje živ i neslomljiv", stoji na početku poruke koju su ostavili u svlačionici. U nastavku se pojavljuju i hashtagovi #168 i #minab, koji se odnose na poginule djevojčice u raketiranju škole u gradu Minabu tijekom napada SAD-a i Izraela na Iran.
Poruka završava riječima zahvale Los Angelesu i navijačima: "U Los Angeles smo došli s ponosom, natjecali se časno i odlazimo s dostojanstvom. Hvala ti, Los Angeles, na gostoprimstvu. I hvala svakom Irancu koji je srcem, glasom i dušom bio uz Iran tijekom ovih 180 minuta. Neka mir, poštovanje i prijateljstvo prevladaju među svim narodima."
Njihov boravak u SAD-u od početka je bio pod posebnim režimom. Zbog ograničenja američkih imigracijskih službi reprezentacija nije smjela boraviti na američkom tlu dulje od 48 sati, pa je bazni kamp premješten iz Tucsona u Arizoni u meksičku Tijuanu.
Za utakmice u Los Angeles su dolazili isključivo na dan susreta, a nakon završetka odmah bi se vraćali u Meksiko. Dio stožera i osoblja imao je dodatne probleme s vizama, a pojedini igrači morali su naknadno rješavati dozvole za ulazak u SAD.
Zbog svih okolnosti, izbornik Amir Ghalenoei ranije je njihov status opisao kao “najpotlačeniju momčad na cijelom Svjetskom prvenstvu”.

Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....