Bastian Schweinsteiger, prvak svijeta i jedna od najvećih ikona njemačkog nogometa, našao se usred burne polemike koja je zasjenila samu utakmicu.
Bivši veznjak Bayerna i Manchester Uniteda, koji na ovom Mundijalu nastupa kao stručni komentator za njemački javni servis ARD, izazvao je lavinu osuda zbog analize stila igre Obale Bjelokosti uoči utakmice u Torontu, u kojoj je Njemačka slavila 2:1.
Schweinsteiger je stil igre afričke reprezentacije opisao kao "pomalo afrički nogomet, pomalo neortodoksan, pomalo divlji, ponekad i ne toliko taktički uvjetovan", uz napomenu da se Njemačka "mora pripremiti na nepredvidivost" suparnika. Izjave su odmah pokrenule buru na društvenim mrežama i u njemačkim medijima.
Njemački novinar Filip Avunu ocijenio je da se iza pridjeva poput "divlji" i "nepredvidivi" kriju stereotipi stariji od samog nogometa, koji imaju rasističke i kolonijalne korijene, iako nije smatrao da je Schweinsteiger osobno rasist, prenose Sportske novosti
Posebno je odjeknula reakcija izbornika Obale Bjelokosti Emersa Faéa, koji se osvrnuo na Schweinsteigera nakon što je njegova momčad osigurala povijesni prvi plasman u nokaut-fazu Mundijala pobjedom nad Curaçaom.
- Mislim da je to tužno. Schweinsteiger je bio jako dobar igrač. Uvijek sam ga volio kao veznjaka i cijenio način na koji je razumio nogomet. Kad sam čuo njegove komentare, razočarao sam se u njega kao čovjeka. Čudno je da bi tako govorio. Mogli bismo to nazvati rasističkim, kada bismo htjeli nazvati stvari pravim imenom - izjavio je Faé.
Izbornik je ipak pokušao ugasiti vatru:
- Mogu se samo nadati da je to nespretna izjava, a ne nešto što on doista misli. Ako on tako misli, slobodan je misliti što želi. Sve što mogu pokazati jest da afričke momčadi na terenu nisu samo fizički jake, već smo i tehnički i taktički potkovani.
Oglasio se i Jürgen Klopp, koji Mundijal prati kao analitičar za Magenta TV. Na pitanje novinara DW-a o Schweinsteigeru, Klopp je bio vidno uznemiren i prekinuo je intervju.
Schweinsteiger je ubrzo odgovorio putem priopćenja:
- Govorio sam o nogometu, ne o ljudima. To je nogometna analiza. Ni više ni manje. Ni u kojem slučaju nisam želio nikoga uvrijediti - zaključio je.

Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....