StoryEditorOCM
Crna kronikaOHOLA MLAĐARIJA

‘Čopor‘ kaštelanskih ‘mulaca‘ napadao strance po Splitu; lomili noseve, krali stvari - dvojica završila na Bilicama

Piše Vladimir Urukalo
24. lipnja 2026. - 18:37
Splitska i kaštelanska policija dovršili su kriminalističko istraživanje nad 20-godišnjakom, 19-godišnjakom i dvojicom 17-godišnjaka koji su uz kaznenu prijavu predani pritvorskom nadzorniku (ilustracija) Vanesa Pandžić/Cropix

Dvojica mlađih punoljetnika iz Kaštel Sućurca, 20-godišnji Dino B. i godinu dana mlađi Marin K. završili su u istražnom zatvoru na splitskim Bilicama zbog toga što je ODO Split predložilo, a sudac istrage prihvatio ocjenu kako postoji bojazan da bi mogli i dalje na slobodi tući i napadati nepoznate prolaznike bez ikakvog razloga, a zbog čega su i bili uhićeni. 

Splitska je policija službeno izvjestila da su njihovi djelatnici Službe općeg kriminaliteta zajedno s kolegama iz PP Kaštela dovršili kriminalističko istraživanje nad četiri osobe i to 20-godišnjakom, 19-godišnjakom i dvojicom 17-godišnjaka koji su uz kaznenu prijavu su predani pritvorskom nadzorniku zbog sumnje da su zajednički i dogovorno počinili tri kaznena djela sudjelovanja u tučnjavi, nasilničkog ponašanja i razbojničke krađe. Maloljetnici su nakon ispitivanja na ODO-u ostali na slobodi, dok su dvojica starijih privedena sucu istrage. 

Tučnjava ispred noćnog kluba i u autobusu 

Dina B. tereti se za sudjelovanje u tučnjavi, nasilničko ponašanje i tešku tjelesnu ozljedu, odnosno da je prošle subote iza dva sata u noći došao s ostalom trojicom kompanjona na stubište ispred noćnog kluba na Poljudu te su prišli dvojici stranaca, W.C.Z.-u i A.K.Z.-u od kojih je prvi ležao na stepenicama. Marin je strancu koji je ležao uzeo sunčane naočale marke Ray-Ban, vrijedne 140 eura koje su mu bile "zakačene" na prednju stranu njegove majice, a onda su sva četvorica "domaćih" mladića pošli dalje prema vrhu stubišta. Dvojica stranaca su krenula za njima i jedan ih je na engleskom jeziku upitao: "Zašto ste mi uzeli naočale, možeš li mi ih vratiti?", no tada dobiva u glavu i prsa dva udarca od kojih pada na pod. Dok je ležao, udarili su ga još najmanje pet puta nogom u glavu slomivši mu nos, a na isti su način na pod bacili i njegovog prijatelja kojeg su također iscipelarili s najmanje četiri udarca nogama. 

Koji sat kasnije, nešto prije pet ujutro, nasilna ekipa ulazi u Prometov autobus br. 37 koji je išao prema Trogiru te Dino i Marin prilaze trojici mladića u autobusu i s njima se verbalno sukobljavaju. Kad je autobus stao u Kaštel Sućurcu, na stanici jednog od mladića vuku za ruku želeći ga izbaciti iz autobusa, no on se uspio istrgnuti pa ga tada obojica više puta udaraju šakama u glavu slomivši mu očnu šupljinu i kosti gornje čeljusti, što su teške tjelesne ozljede. 

image

Policajci su četvoricu odveli na ispitivanje na Općinsko državno odvjetništvo, nakon čega su maloljetnici ostali na slobodi, dok su dvojica starijih privedena sucu istrage (ilustracija) 

Borna Jakšić/Cropix

Marina K. se tereti i da je dan kasnije, 21. lipnja oko 4.30 sati ujutro u Marmontovoj ulici zajedno s još dvojicom prijatelja prišao dvojici stranih državljana koji su stajali te su, bez ikakvog povoda, u cilju da ih zastraše i povrijede njihovo dostojanstvo, jednom od njih iz ruke izbili komad pizze koju je držao. Od udarca u ruku, stranac je sam sebe udario u glavu pa mu je na pod pala i pizza, ali i naočale za vid. Kad je njegov prijatelj rekao ‘domaćim‘ nasilnicima da prestanu, udarili su ga nogom jako u potkoljenicu, a kad je pao na pod počeli su ga cipelariti nemislordno ga udarajući nogama. 

Vidjeli su da ih ovaj drugi, kojem su prethodno izbili pizzu iz ruke, snima mobitelom pa su počeli za njim trčati po gradskim uličicama, a Marin mu je prijeteći vikao da ga je slikao i da će njegovu sliku poslati svojim prijateljima kao i da će ga ubiti ako ga opet vidi u centru grada. 

Sad im je žao zbog svega i ne znaju što ih je spopalo

Obojica su nakon uhićenja ustvrdila da su bili pijani, ne znaju što ih je spopalo i da im je žao zbog svega. Dino je kazao da je popio šest-sedam piva, a Marin pet-šest piva, travaricu i par čaša viskija. 

Dino je kazao da su, za prvu situaciju ispred kluba na Poljudu, prolazili kada su im dvojica stranaca počela nešto vikati, a da je tuča već započela kad se on okrenuo. Vidio je kod Marina crne naočale, ali nije znao da su od tog stranca. Vidio je i da jedan 17-godišnjak udario jednog od stranaca šakom u glavu pa je ovaj pao na pod, a jednog od njih udario je i nogom u prsa. Po njemu, drugi 17-godišnjak je drugog stranca udario šakom u glavu, a on je također pao na pod. Dok su bili na podu, on je jednog od njih udario šakom u donji dio tijela, a vidio je da ih je i Marin udario dok su bili na podu.

Što se tiče sukoba u autobusu, kazao je da je jednog momka, kojeg otprije ne poznaje, u autobusu upitao hoće li kovanicu od jednog eura, na što mu je isti tu kovanicu bacio u glavu te ga je potapšao po glavi, a on ga je udario šakom u glavu. Momku je potekla krv iz nosa, pa je izašao iz autobusa i tvrdi da Marin K. tada nije udario tog momka kojeg je on udario, već drugog i to tako da ga je otvorenim dlanom udario u nadlakticu jer se isti rukama držao za glavu kako bi se obranio.  

image

Dvojica mlađih punoljetnika iz Kaštel Sućurca završili su u istražnom zatvoru na splitskim Bilicama 

Tom Dubravec/Cropix

Sličnu je priču za prva dva slučaja ispričao i Marin K. koji je, pak, u vezi s napadom u Marmontovoj naveo da su on i dva prijatelja upoznali trojicu stranaca s kojima su normalno pričali kada je jednom od njih pizza pala na pod pa ju je ponudio njegovom prijatelju. Ovaj je pak tu pizzu izbio iz ruke, a pri tom su strancu i naočale pale na pod. Kazao je da su se kasnije ispričali i nastavili razgovor te da se nisu ni svađali ni tukli niti je ikome prijetio. Spomenuo je i desetak Engleza koje su sreli na dnu rive, a koji su vikali i mahali bocama te su krenuli prema njima, pa je on pobjegao. Kazao je da ga je u glavu pogodio neki predmet, da mu je usna rasječena i da su ga Englezi tukli i gazili. 

Iako nisu ranije osuđivani, sudac istrage splitskog Županijskog suda je ocijenio kako postoji bojazan da će ponoviti djelo jer su u svom ponašanju bili izrazito agresivni, brutalni i uporni te zato što su napali njima nepoznate žrtve bez ikakvog valjanog razloga. Sudac je ustvrdio i da iz njihovog ponašanja proizlazi da im je u prirodi da se tuku nakon što se opiju kao i da su pri tom pokazali veliki stupanj agresije napavši i ozlijedivši slučajne prolaznike iz čiste obijesti, dosade ili zbog alkohola. 

Zato će se najmanje mjesec dana ‘hladiti‘ na Bilicama. 

 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. lipanj 2026 18:37