U Facebook grupi ‘Pravna pomoć‘ jedan čovjek se požalio:
– Susjed kojii ima kuću pored moje čestice je bez moga znanja postavio na fasadu dva prozora koja su na zidu kuće okrenuta prema mojoj građevinskoj parceli. Kako ga prisiliti da to ukloni? – pitao je čovjek koji se nije nadao ovakvom odgovoru komentatora na Fejsu:
– Smeta ti sve, jad i bijeda...
– Sad vam i prozori od susjeda smetaju?!
– Joj ljudi puni ste otrova. Poubijat će vas taj otrov u vama, crknit ćete od mržnje.
– Danas svakom smeta svaki ku... Jbt, najbolje da susjeda pitam gdje da stavim prozor i vrata.
– Ne bih volio biti vaš susjed.
– Ali ionako može imati prozore prema vama. Ako je manje od 3 metra, onda moraju biti neprozirni.
– Kakav ste vi to susjed?
– Bože moj, budimo dobri i susretljivi prema ljudima, pogotovo prema susjedima. Više vrijedi dobar susjed nego 100 rođaka koji su daleko od vas. I vama lakše, a i susjedu.
– Popijte dobru ledenu, kakvi ste vi to čovjek.
– A šta tebi smeta ako je lik stavio na svojoj kući i svojoj parceli dva prozora koji gledaju prema tvojoj parceli?
– Pa vi ne znate ni sročiti rečenice kako treba. Parafrazirat ću vaše nebuloze: Na vašoj građevinskoj parceli? Kuća pored vaše čestice? Prozori na fasadi? Valjda čovjek radi na svojoj parceli koja je vama susjedna. Navodite samo da je vaša parcela građevinska, ne spominjete kuću. Ne navodite udaljenost susjedove kuće od vaše međe. Prozori se stavljaju na zidove. Na fasadi mogu biti samo dekorativni. I vi bi njemu rušili prozore jer gledaju na vašu livadu. Sramite se!
– Volio bi znati koji prozor ne gleda na susjedne parcele...
– Stavio je u svome zidu nije u tvome.
– Uvijek se nađe jedan biser da nekome uvijek nešto smeta, meni ne bi smetalo. Bože kakvih ljudi ima.
– Većina komentira, a nema pojma detalje. Niti znamo na kojem položaju je susjedova kuća od međe niti kakav je drugi susjed koji podjednako može biti "kamen spoticanja". Dakle, bitni su vam zakon o gradnji, ali još bitniji je urbanistički plan za područje gdje su čestice. Za Zagreb Vam mogu reći da ako je susjedova kuća na samoj međi, ne smije stavljati nikakav prozor (niti staklenu stijenu), na udaljenosti do 3m od međe, može staklenu opeku ili prozor max 60x60cm s mutnim staklima koji služi za propuštanje svjetla (ne da bi se gledalo kroz njega), a ako je susjedova kuća na 3 ili vise metara od međe, onda može staviti prozor bez ograničenja. Ovi što pričaju kako ste grozan susjed, nek razmisle. Zakoni postoje s razlogom, susjedi nisu svi bajni pa tako obje strane mogu biti užasni susjedi, a vaš super susjed može prodati svoje i možete dobit užasnog susjeda kojem nikad ne biste dozvolili ono što dozvoljavate sadašnjem.
– Ovisi koliko metara ste udaljeni, a postoje i puno prijaznija rješenja. Nemojte stvarati tenzije.
– Na 3m od međe mogu biti otvori bez ogramičenja. Ispod 3m do 1m od međe otvori max 60*60cm i neprozirni. Zovi građ. inspekciju.
– Prema zakonu o gradnji, za prozore koji su okrenuti prema susjednim dvorištima, ne treba nikakva dozvola od susjeda ali prozori moraju imati neprozirna, tzv. mliječna stakla.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....