Pred kraj svoje vladavine 2000. godine, zločinački režim Slobodana Miloševića i Vojislava Šešelja zaoštravao je do pucanja represiju protiv neistomišljenika, pa je tako pokušao i pripadnike studentskog i građanskog pokreta "Otpor", svog ključnog neprijatelja, proglasiti teroristima, iako je njihova borba bila u potpunosti gandijevski mirna. Događalo se, tako, i da ljudi budu privedeni samo zato što su bili u majici sa stisnutom pesnicom, simbolom "Otpora".
Režim predsjednika Aleksandra Vučića, političkog čeda lidera srpskih radikala Vojislava Šešelja, ovih dana ulazi u novi krug zaoštravanja represije, potezima koji sve manje veze imaju s pozitivnim zakonima Srbije i koji su sve udaljeniji od praksi demokratskih europskih zemalja. Iskusni analitičari sve teže pronalaze način da objasne što to zapravo režim radi, jer sve je teže protumačiti kakvu uopće moguću korist za sebe pokušava izvući.
Dan kada je masa ‘razdvojena kao rajsferšlus‘
I tako su predstavnici režima i njihova medijska teška artiljerija iz ladice izvukli incident koji se dogodio 15. ožujka 2025. godine, tijekom velikog skupa građana koji su organizirali studenti. Dok su okupljeni držali 16 minuta tišine za 16 poginulih u padu nadstrešnice u Novom Sadu – što je događaj koji je izazvao erupciju bunta u zemlji – dogodilo se nešto krajnje čudno što i dalje nije dobilo konačno objašnjenje: na zvuke neidentificirane tutnjave, građani su iz tišine i stajanja u miru iznenada krenuli u bijeg.
No, to nije bio klasičan stampedo niz ulicu kakav se obično viđa tijekom nasilnih prosvjeda kada snage reda napreduju i mlate prosvjednike koji frontalno pokušavaju pobjeći. Ovoga puta okupljeni su krenuli skakati i trčati na lijevu i desnu stranu, bježeći od sredine ceste prema zgradama sa strane. Na brojnim snimkama vidi se kako se taj "razdjeljak" dalje "para" duž središnje beogradske Ulice kralja Milana, kao rajsferšlus. Cijelom tom dužinom nije se dogodilo da građani krenu jedni drugima u susret, niti je bilo kaotičnog kretanja ljudi u masi, već su kao nožem podijeljeni išli jedni na jednu, drugi na suprotnu stranu od sredine ulice.
I onda se isto tako iznenada sve smirilo.
Svjedočanstva o ‘nevidljivom pritisku‘ i gušenju
Građani su nakon toga iskustvo opisivali riječima da su u sekundi osjetili nagli, nevidljivi pritisak koji im je doslovno "oduzeo dah" i stvorio osjećaj gušenja. Mnogi su svjedočili o valu nalik snažnom vjetru koji je prošao kroz masu, ali bez osjećaja svježeg zraka, već više kao komprimirani udar. Neki su opisivali specifičan, jeziv i neobjašnjiv zvuk visoke frekvencije koji je izazvao trenutnu bol u ušima i dezorijentaciju, dok su neki rekli da su u trenutku pomislili da na njih ide tenk ili avion u niskom letu. Pojedinci su prijavljivali iznenadnu mučninu, vrtoglavicu, oštru bol u sinusima i potpunu izgubljenost u prostoru, a mnogi su se obratili liječniku i dobili nalaze nakon obavljenih pregleda.
Država je odgovorila nevjerojatnom mjerom koja podsjeća na poteze vlasti u najcrnjim diktaturama: ne samo da je prvo negirala da Srbija uopće ima takvo oružje – iako se njime ranije javno hvalila kada ga je nabavila – već je i nadležno tužiteljstvo naredilo da se goni svatko tko ustvrdi da je zvučni top korišten, jer se time navodno širi panika u društvu.
No, reagirale su tada i europske institucije, pa čak i tijela UN-a, oštro osuđujući incident. Parlamentarna skupština Vijeća Europe (PSVE), Europski parlament, Sud u Strasbourgu, kao i UN-ov visoki komesar te šest posebnih izvjestitelja UN-a zatražili su službeno izjašnjenje od države Srbije i apelirali da se ova vrsta akustičnog oružja trajno stavi izvan upotrebe protiv civilnog stanovništva.
Konstrukcija ‘građanskog rata‘ iz studentskih zapisnika
No, pošto je vlast Aleksandra Vučića najsposobnija u kreiranju novih skandala, afera oko upotrebe zvučnog topa počela je lagano padati u zaborav. I bila bi – kao i nebrojene druge afere – vjerojatno potpuno zaboravljena da je režim iz samo njemu znanih razloga nije izvukao iz ladice i ponovno učinio vrućom.
Naime, tijekom spornog pretresa prostorija Rektorata Univerziteta u Beogradu, a zbog slučaja smrti studentice na susjednom Filozofskom fakultetu, zaplijenjeni su, između ostalog, i zapisnici sa sastanaka Studentskih plenuma – grupnih neformalnih tijela na kojima su studenti u prosvjedu dogovarali razne akcije. Među njima su bile i pripreme za skup koji se održao u siječnju 2025., dakle par mjeseci prije spornog skupa 15. ožujka kada se dogodila vjerojatna upotreba zvučnog oružja.
Po svemu sudeći – jer taj navodno inkriminirajući dokument u posjedu vlasti nije objavljen u javnosti – studenti su razmatrali što im je činiti ako vlast reagira upotrebom različitih sredstava prisile, pa su, pored zvučnog topa, spomenuti i vodeni topovi, suzavac, eksplozivne naprave ("topovski udari"), fizička sila i ostalo.
I tu je vlast našla povod da podigne novu frku i ustvrdi kako su studenti izrežirali reakciju mase ljudi tijekom skupa 15. ožujka – zakačila se za spominjanje zvučnog topa! Pripremana je, kažu, nasilna smjena vlasti, građanski rat, a optuživali su Vučića da je kriv za ubojstva ljudi za koja su, navodno, očekivali da će ih biti.
U svom dramatičnom obraćanju, bliska suradnica Aleksandra Vučića, predsjednica parlamenta Ana Brnabić, izjavila je da zaplijenjeni dokumenti dokazuju kako afera nije bila slučajan incident, već laž koja je planirana mjesec i pol dana unaprijed. Cilj je navodno bio, kaže, da se Vučić predstavi kao monstrum i ubojica koji puca vlastitom narodu u leđa.
Vučić se nadovezao na ove tvrdnje, ističući da je cijela afera kreirana s namjerom da se on ljudski i politički diskvalificira: "Nismo mi pucali u njih, oni su neometano pucali u mene", aludirajući na to da su medijski navodi o zvučnom oružju zapravo bili izravan politički napad na njega.
Progon analitičara i bijeg iz zemlje
Vlast, međutim, nije stala samo na bombastičnim izjavama u medijima, već su krenula privođenja, pretresi i pozivi na obvezno davanje izjave u svojstvu svjedoka. Privedeni su odvjetnici i novinari, a tužiteljstvo je poručilo da će možda pozvati i sve one koji su se – kako tvrde – lažno prijavili kod liječnika, jer je sve bio dobro uigrani igrokaz.
Među prvima je priveden vojni analitičar Aleksandar Radić, čije smo izjave prenosili u ranijim tekstovima u "Slobodnoj". Njemu su oduzeti mobitel i računalo te odneseni na vještačenje u – ne policiju, već u Vojnu policiju!
Tijekom pisanja ovog teksta pojavila se vijest da je Radić napustio zemlju, nakon što su provladini mediji, odnosno jurišnici režima, objavili snimke njegova praćenja, na kojima se vidi i njegova maloljetna kći.
"Na meti se našla moja kći koja za nekoliko dana puni 16 godina", izjavio je Radić u pisanoj izjavi nezavisnoj agenciji Beta. "Što učiniti kada je neprijatelja puno i ugroze vam dijete? Otišli smo u inozemstvo."
Radić je ocijenio da ga vlast želi ukloniti sa scene kao kritički nastrojenog pojedinca koji je "duboko povezan s vojskom" i da je priča o navodnoj upotrebi zvučnog topa dobra prilika, te da je moguće da ga je vlast zapravo i željela otjerati iz zemlje.
Olenik: ‘Režim je ušao u fazu državnog terorizma‘
Među pozvanima na razgovor našao se dužnosnik antinacionalističke Lige socijaldemokrata Vojvodine, odvjetnik Aleksandar Olenik, koji je također nedavno bio sugovornik "Slobodne" o drugim temama. Pozvali smo ga da dade ocjenu posljednjih zbivanja.
"Ovo moje saslušanje, to je već budalasto, prosto nerealno, nadrealno. Oni znaju da sve to što pričaju nema nikakvu potporu, pravnu ni činjeničnu, ja znam da toga nema, ali oni su ipak izabrali da to urade. Meni je to sve porazno jer Uprava kriminalističke policije u Beogradu je srce policije, bavi se otkrivanjem i suzbijanjem kriminaliteta i to su najsposobniji, najopremljeniji i najobučeniji ljudi, a oni su sebi dopustili – kao i tužiteljstvo koje im je dalo nalog – da ih instrumentalizira režim. To je onako, baš porazno", rekao je Olenik za "Slobodnu".
Pitali smo ga koji bi mogli biti razlozi za ovakvu akciju vlasti.
"Režim je ušao u novu fazu državnog terorizma koji primjenjuje već duže od godinu dana. Razloga ima više, a ja bih bar tri naveo: prvi je čisto rezultat toga što istraživanja i sve ankete provedene u fokus grupama govore da je ta upotreba zvučnog oružja snažno utjecala na njegove glasače ili ljude koji su mu dali podršku. Ljudi su prosto vidjeli da je pucao zvučnim oružjem na ljude koji su u mirnom prosvjedu i tijekom 16 minuta tišine. U ovo elektroničko doba, s mobitelima, nije moguće sakriti nešto, a ova akcija na silu s lažima i propagandom možda ne može vratiti, ali može zaustaviti daljnje osipanje. Vučić je sad negdje gdje je Vojislav Šešelj otprilike bio kada su zajedno bili u Srpskoj radikalnoj stranci – tu su negdje na 25-30 posto podrške i to je vraćanje na onu podršku koju realno imaju", izjavio je Olenik.
Kao drugi razlog navodi mogući pokušaj da se medijski "poklopi" po vlast vrlo nezgodna afera ubojstva u elitnom beogradskom naselju Senjak, u restoranu 27, nakon kojeg je uhićen šef beogradske policije i bliski suradnik Aleksandra Vučića Veselin Milić. Olenik primjećuje da je Milić zapravo treći čovjek po ovlastima u srbijanskom MUP-u i da su iznad njega samo ministar i direktor policije.
"Ovo što su radili i pokušali s aktiviranjem ove afere i ovim nebuloznim i neinteligentnim pokušajem da to nešto simuliramo ovih dana, učinilo je da Milić i cijeli taj događaj medijski padnu u zaborav. Mislim da će se to vratiti, no taj dio su dobro uradili", obrazlaže Olenik.
Treći razlog on vidi u tome što pripreme za veliki miting vlasti u Beogradu ne teku dobro, unatoč svim metodama pritiska na poslušnike i djelatnike javnih službi.
"On je u nezaustavljivom opadanju, studenti polako ali sigurno rastu već duže vrijeme i Vučić je prosto natjeran ići u daljnju eskalaciju i daljnje povećanje nasilja. No ovoga puta je to zaista skandalozno, jer je odabrao da žrtve predstavi kao izvršitelje kaznenih djela. To stvarno jest vrhunska nepravda i mi iz oporbe i Lige socijaldemokrata Vojvodine sigurno mu to nećemo dopustiti. Sigurno će na kraju imati više štete nego koristi zbog ovog pokušaja da tisuće ljudi proglasi neuračunljivima. Odnosno, kratkoročno, idućih 10-15 dana će imati koristi, ali mislim da će mu se dugoročno ovaj pokušaj ovakvog bezobrazluka na biralištima obiti o glavu", kaže Olenik.
Šabić: ‘Znanstvena fantastika i pravni besmisao‘
I njegov kolega, odvjetnik Rodoljub Šabić, iskusni oporbeni aktivist iz vremena borbe protiv Miloševića koji je nakon demokratskih promjena obnašao kontrolnu funkciju povjerenika za zaštitu podataka o ličnosti i informacije od javnog značaja, zadajući svojim radom i dosljednim zalaganjem za zakonitost dosta glavobolje i tadašnjim demokratskim vlastima, a kasnije i naprednjacima Aleksandra Vučića, kaže kako je moguće da vlast izvlačenjem ove afere pokušava prikriti neku drugu, ali da uopće nije siguran da pripadnici režima mogu pouzdano odgovoriti na pitanje kakve koristi od ovoga ima vlast.
"Ja mislim da će se pokazati da to što se dešava nije ni u njihovom interesu, a svakako nije u interesu društva i svakako dovodi u pitanje čitav niz standarda upisanih u Ustav. Vlast u nedostatku rješenja za nagomilane probleme često pribjegava tome da stari skandal zatrpava novim, tako da mi imamo čitav niz stvari koje su u trenutku događanja izazivale ogromnu pažnju javnosti, s razlogom, i na koje je kasnije zaboravljeno pod utjecajem novih skandala koji su došli. U posljednjih nekoliko mjeseci mi smo imali nekoliko skandaloznih stvari, od famoznog Lex Specialisa pa preko falsificiranja dokumentacije u kaznenom postupku protiv ministra Selakovića, pa Mrđićeve zakone, pa komunikaciju s Europskom komisijom, pa izbor Visokog savjeta tužiteljstva uz sudjelovanje BIA-e... Sve su to nevjerojatne stvari. Na kraju krajeva, slučaj u restoranu 27... Pa to je nešto zbog čega bi pala, mislim, svaka vlada", izjavio je Šabić za "Slobodnu".
Ali to svakako ne rješava problem, nastavlja on.
"Vlast se očigledno odlučila za akciju koja je čisto politička i koja nema nikakvo uporište u pravu i mene čudi da, kakvi god da su, vrhovni tužitelj i Vrhovni savjet tužiteljstva ne kažu Višem tužiteljstvu u Beogradu da je to što rade besmisleno. Ta priča o pozivanju na nekakve informativne razgovore, bilo u statusu građana ili kao osumnjičene vaše kolege novinare ili odvjetnike, na osnovu nekog dokumenta čiji sadržaj nitko nije vidio, a koji po svemu sudeći – a to sam čuo od ljudi koji znaju sadržaj – u nekoliko redaka u dokumentu od 10 stranica samo spominje zvučni top i sva druga sredstva moguće represije poput vodenog topa, suzavca, eksplozivnih naprava i koje su analizirali u kontekstu moguće primjene u vezi sa skupom koji nema veze s 15. ožujkom i koji se dogodio znatno prije toga, na Autokomandi... Dakle, samo na osnovu toga konstruirati priču o organiziranom rušenju ustavnog poretka, to je nešto što čak ni u jadnim uvjetima srbijanskog pravosuđa ne može proći. Ja ne vidim ni kako oni mogu koncipirati optužnicu koja bi mogla proći sudsku kontrolu, a kamoli voditi nekakav postupak."
Pošto je Vučićeva vlast nakon incidenta sa zvučnim topom mahala navodnim izvještajem ruske tajne službe FSB, u kojem se – na papiru bez zaglavlja i pečata – navodno negira da je oružje korišteno, Šabić kaže da je sa stajališta srbijanskih zakona taj papir irelevantan. "Ne znam kakav bi sud tome mogao pridati bilo kakvu dokaznu snagu."
"S druge strane, vi imate činjenicu da je tisuće ljudi doživjelo, a još više ljudi vidjelo taj događaj koji je zaista po stajalištima elementarne logike nemoguće simulirati. Ta priča da je netko obučio toliki broj ljudi da se ponaša na određeni način u nekakvoj prilici spada u oblast znanstvene fantastike", zaključuje Rodoljub Šabić.
Miješanje vojske i policije – praksa diktatura
Šabić dalje skreće pažnju na to da je elektroničke uređaje oduzete od vojnog analitičara Aleksandra Radića vještačila Vojna policija.
"Jako je teško naći bilo kakvo i logično i pravno opravdanje za to. To miješanje vojnih i policijskih poslova, to miješanje vojske i policije, to postoji u nedemokratskim i totalitarnim režimima. Mi imamo zakone o vojski i vojno-sigurnosnoj agenciji koji jasno definiraju ovlasti vojske i VBA-e i njihovu eventualnu intervenciju u pomoći organima unutarnjih poslova."
On podsjeća i na slučaj navodnog pronalaženja eksploziva kod Kanjiže, na sjeveru Vojvodine, u finišu predizborne kampanje i pred izbore na kojima je Vučićev bliski saveznik Viktor Orbán izgubio vlast u Mađarskoj. I tada su aktivirane Vojna policija i vojna služba sigurnosti, iako navodni događaj nije imao nikakve veze s vojskom, vojnim objektima ili vojnom infrastrukturom, već je navodna namjera navodnih diverzanata bila dizanje u zrak plinovoda u Mađarskoj.
Podsjeća i na to da su pripadnici "Kobri", vojne specijalne postrojbe, štitili obitelj lidera vladajuće Srpske napredne stranke Milana Vučevića tijekom prosvjeda i sukoba u Novom Sadu, kao i da je vojska bila pozvana tražiti tijelo ubijenog kriminalca u gore spomenutoj pucnjavi na Senjaku.
"I sad opet vojska – zašto, kako? Zašto bi Vojna policija to radila? Znači li to da MUP nema kapacitete za to? Sve to zajedno izaziva prilično neugodne asocijacije i vlast bi zaista trebala objasniti što to znači", kaže Rodoljub Šabić.
Povratak na tvorničke postavke
Olenik zaključuje kako se Vučićevi nerješivi problemi samo gomilaju i kompliciraju te da su ovakvi potezi njegov pokušaj da u takvom ozračju dalje pliva.
"U biti Vučića ne interesira Europa. On je Šešeljev radikal bio i ostao. Njemu je cilj da Srbija nikada ne uđe u EU. I on je više sada pod dojmom toga što će Crna Gora ući u EU, jer i to smatra jednim od svojih osobnih poraza. Njemu je svako zaoštravanje s Europom ispunjenje njegove suštinske politike, a sve ove ustupke EU čini zato što mora."
"I kada već spominjemo Radikalnu stranku – znate ono i u psihologiji, i u normalnom životu, da se čovjek, kad je teško i kad je pritisnut u kut, vraća na ono što najbolje zna, ili što bi rekli mladi – vraća se na tvorničke postavke. I Vučić se tako posljednjih godinu dana vratio potpuno na to, kao da nikad nije ni otišao iz Radikalne stranke. I sve to što smo prošli 90-ih i kako nas je iznenađivala Radikalna stranka i Šešelj, to sada možemo očekivati od Vučića", zaključuje Olenik.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....