StoryEditorOCM
S mora i krajaZNA ZNANJE

Nizozemka došla živjeti u Dalmaciju, oduševljena je. Evo kako je ona opisala što je to točno - fjaka. I nije falila...

Piše dalmacija sd
27. lipnja 2026. - 13:28

"Prvi dan ljeta 🌞🌊

I napokon savladavam umjetnost fjake.

U Dalmaciji fjaka nije lijenost. To je stanje uma. To je usporiti, uživati na suncu, slušati more i shvatiti da se ne mora sve raditi na brzinu.

Možda zato ljeto ovdje izgleda drukčije.

Pomalo. More. Dobro društvo. Bez žurbe.

Sretan prvi dan ljeta. 🌿🇭🇷

Jesi li ti danas iskusio/la fjaku?", napisala je jedna Nizozemka koja se doselila u Dalmaciju. Njen profil možete pogledati OVDJE

I da, jeste li onda i vi danas iskusili fjaku?

A što je zaista fjaka i kako su je poznati Dalmatinci opisivali?

U Dalmaciji postoji jedna riječ koju je teško doslovno prevesti, ali svi je osjećaju – fjaka. To nije puka lijenost ni izgovor da se ništa ne radi, nego posebno stanje uma i tijela u kojem svjesno usporiš i prepustiš se... Ono, ne da ti se ništa, a nisi neke loše volje, nego guštaš i sam sebi kažeš da ti ništa taj trenutak neće pokvarit... 

Neki drugi tvrde da fjaka dolazi najčešće ljeti, kad sunce pritisne, more zamiriše, a dan se rastegne do beskraja. Tada se sve ono "moram odmah" pretvara u "pomalo".

Kad upitamo ljude s kontinenta što je to dalmatinska fjaka, njima je to onaj trenutak kad legneš u hlad, gledaš more ili u prazno, slušaš cvrčke i nisi ni najmanje nervozan što satima ništa "korisno" ne radiš. Nema grižnje savjesti, nema liste zadataka; ima samo sada i ovdje. 

Zato Dalmatinci tvrde da fjaku treba znati doživjeti, a ne samo spominjati. Ona je dio mentaliteta "pomalo": umjesto da se juri kroz dan, daje se prostor sebi i tišini, to je nekakvo svojevrsno lješkarenje duše. 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
27. lipanj 2026 13:28