StoryEditorOCM

Mark Rutte pokušao ublažiti napetosti NATO-a i Trumpa, pa navukao bijes Irana na Rumunjsku I Italiju

Piše hina
25. lipnja 2026. - 09:46

Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte pokušao je smiriti napetosti s predsjednikom Donaldom Trumpom u Bijeloj kući u srijedu kombinacijom laskanja i blagog otpora, tvrdeći da su slučajevi nevoljkosti saveznika da podrže američki rat s Iranom ograničeni na "izolirane slučajeve", prenosi Reuters.

Rutte je posjetio Washington kako bi pokušao ublažiti napetosti oko rata s Iranom i američkih prijetnji povlačenjem trupa iz Europe uoči ključnog samita čelnika NATO-a u srpnju u Ankari.

Trump, dugogodišnji kritičar NATO-a koji je savez nazvao "papirnatim tigrom", razljutio se zbog odbijanja saveznika da podrže SAD u sukobu na Bliskom istoku ili pomognu u ponovnom otvaranju Hormuškog tjesnaca, nakon što je američko-izraelski napad na Iran 28. veljače poremetio glavnu rutu za otpremu nafte.

Tijekom sastanka u Ovalnom uredu, Rutte je koristio grafikone kako bi pokazao koliko su zemlje NATO-a povećale svoje obrambene izdatke otkako je Trump prvi put došao na dužnost 2017. godine.

Također je rekao da su tisuće američkih vojnih zrakoplova djelovale iz baza u Europi tijekom rata, ukazujući na tu suradnju kao znak podrške saveznika.

"Znam da je bilo izoliranih slučajeva zbog kojih ste stvarno razočarani, ali općenito govoreći, vaši europski saveznici bili su uz vas", rekao je Rutte.

Trump nije djelovao uvjereno, ponekad je prekidao Ruttea izražavajući neslaganje, premda je pohvalio njegovo vodstvo.

"Stvarno ste odradili dobar posao i mislim da je itko drugi bio na ovoj poziciji, mi se danas ne bismo ni sastajali iskreno s vama, jer smo bili iznevjereni", rekao je Trump.

Od Trumpova povratka na dužnost prošle godine, jedna od Rutteovih glavnih uloga bila je upravljanje predsjednikovim neprijateljstvom prema savezu i sprječavanje da napeti trenuci, uključujući Trumpov pokušaj stjecanja Grenlanda, prerastu u trajne krize.

image

.

Aaron Schwartz/Afp

Napetosti između Washingtona i NATO-a eskalirale su posljednjih mjeseci

Nakon što su saveznici NATO-a odbili podržati Trumpove napade na Iran, koje je počeo bez prethodnih konzultacija, Trump je otvoreno doveo u pitanje treba li SAD i dalje poštovati NATO-ovo načelo kolektivne obrane te je rekao da razmatra napuštanje saveza.

Još jedna točka napetosti bio je sve veći pritisak Washingtona na Europu da se više pobrine za svoju sigurnost, jer Sjedinjene Države vjeruju da postoji "nezdrava međuovisnost" Europe o američkim snagama.

Ministar obrane Pete Hegseth prošli je tjedan na sastanku NATO-a kritizirao saveznike koji ne izdvajaju dovoljno za vlastitu obranu i oslanjaju se na SAD i najavio šestomjesečni pregled raspoređivanja američkih trupa u Europi koji bi mogao rezultirati određenim smanjenjem američkih snaga.

To je uslijedilo nakon odluke SAD-a da smanji opseg američkih vojnih sposobnosti koje stavlja na raspolaganje Savezu u kriznim situacijama, zbog čega članice traže načine za popunjavanje nastalih praznina.

Savez dočekuje samit 7. i 8. srpnja pod neviđenim pritiskom, a neke europske zemlje zabrinute su da bi se Washington mogao potpuno povući, što bi dovelo u pitanje budućnost saveza.

U razgovoru s novinarima nakon sastanka, Rutte je rekao da je Trump "predan" NATO-u.

Trump je izrazio razočaranje Ujedinjenom Kraljevinom, Italijom, Njemačkom i Španjolskom, dok je pohvalio Poljsku.

Na prošlogodišnjem samitu u Haagu, čelnici NATO-a podržali su veliko povećanje obrambene potrošnje koje je Trump zahtijevao, obećavajući da će u roku od deset godina izdvojiti pet posto BDP-a na obranu i obrambene mjere. No, dok su neke europske zemlje naglo povećale obrambene izdatke, druge su zaostale. Kada je Trump u srijedu ponovio svoju frustraciju zbog nedovoljnog financiranja, Rutte je istaknuo njemačke planove da udvostruči obrambenu potrošnju između 2021. i 2029. te druga značajna povećanja koja planiraju Nizozemska, Poljska, nordijske države i baltičke zemlje.

„Situacija je pomalo šarolika, ali većina ih je to učinila, a Savez je zbog ovog čovjeka mnogo jači”, rekao je Rutte.

image

Američki F-15E Strike Eaglepoljeće iz talijanske NATO baze Aviano 

Us Air Force/Afp

Iran optužio NATO, Italija demantira Ruttea

Iran je u danas optužio NATO za "suučesništvo" u "nezakonitom agresivnom ratu" koji su Sjedinjene Države i Izrael pokrenuli protiv zemlje. Glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova Esmail Baghai reagirao je na izjave glavnog tajnika Marka Ruttea na Fox Newsu po kojem je "500 američkih zrakoplova poletjelo iz američkih baza u Italiji" kako bi podržali zajedničku izraelsko-američku vojnu operaciju Epski bijes (Epic Fury) pokrenutu protiv Irana 28. veljače.

Rutte je također ustvrdio da je zračna luka u Bukureštu smanjila svoje komercijalne letove kako bi napravila mjesta za dopunjavanje goriva zrakoplovima korištenim u operaciji, te da je tijekom sukoba iz europskih baza izvršeno između 4000 i 5000 borbenih letova američkih zrakoplova.

"Ovo je jasno i osuđujuće priznanje aktivnog suučesništva NATO-a u nezakonitom agresivnom ratu vođenom protiv suverene države članice UN-a", napisao je Baghai na X-u.

"Glavni tajnik NATO-a izričito je identificirao Italiju i Rumunjsku kao sudionice agresije protiv Irana", naglasio je glasnogovornik.

„Te zemlje, zajedno sa svim ostalim europskim zemljama koje su podržale američko-izraelsku agresiju protiv Irana, moraju objasniti vlastitom narodu i svijetu zašto su odlučile postati suučesnice u ovom očiglednom činu agresije i počinjenju masovnih zločina nad iranskim narodom“, dodao je.

Italija je u srijedu odbacila izjave glavnog tajnika NATO-a da su stotine američkih zrakoplova poletjele iz američkih baza u Italiji kako bi podržale vojne operacije protiv Irana, rekavši da je Rim odobrio samo tehničke i logističke letove.

25. lipanj 2026 09:47