Najava za ovogodišnji Međunarodni festival opernih arija “Tino Pattiera” trebala je biti početkom lipnja i to kao veliki razgovor s gosparom Vidom Peručićem, idejnim začetnikom ove glazbene manifestacije. Tako smo se dogovorili čim je, baš negdje u ovo doba prošle godine, finalizirao program za 2026. godinu. Međutim, posljednjeg dana prosinca, taj istinski zaljubljenik u glazbu a posebno u operno stvaralaštvo, iznenada nas je, nažalost, napustio. Ipak, Festival koji je pod okriljem Dubrovačkog simfonijskog orkestra, srećom, nije ugašen. Ovogodišnje izdanje posvećeno je svom osnivaču, što je hvalevrijedna gesta. Novi se program od dosadašnjeg dijelom razlikuje u naslovima večeri, izboru vokalnih solista, kao i u samim glazbenim točkama, arijama, uvertirama, duetima... Razlikuje se i po broju koncerata i po lokacijama jer je osim Dvora, Vido Peručić planirao i Klarisu i simbolično Cavtat, rodno mjesto Tina Pattiere. Od čega se odustalo. Ali, najvažnije da će se Festival ipak održati i to u Kneževom dvoru kroz tri večeri koje sve počinju u 21 sat (26. lipnja, 28. lipnja i 3. srpnja).
Na ovogodišnjem Festivalu će nastupiti sopranistice Nikolina Pinko-Behrends i Petra Radulović, mezzosopranistica Joanna Dobrakowska, tenori Bože Jurić Pešić i Josip Švagelj, bariton Georg Lehner te dva basa, Luciano Batinić i Božo Župić.
Prva večer se zove Pod sjajem opernih zvijezda i donosi izbor iz pera Mozarta, Verdija, Gounoda, Rossinija, Donizettija, Bizeta... Nastupaju svi vokalni solisti, Dubrovački simfonijski orkestar i dirigentica Samra Gulamović.
I naziv druge večeri Magični trenutci/Film, mjuzikl, opereta i ..., sugerira njen sadržaj. Taj će se koncert održati uz klavirsku pratnju poljskog pijanista Marcina Kozieła koji je itekako poznat dubrovačkoj publici. Uz već spomenute solistice, nastupit će i dubrovački glazbenici: Suzi Sokol, Sebastijan Vukosavić, trubač Džemal Cakić i oboistica Renata Santini.
Završnici Festivala ime je Verdi za sva vremena. Publika će moći čuti dijelove iz opera Aida, Trubadur, Rigoletto, La Traviata, Don Carlos i Moć sudbine. Na koncertu sudjeluju svi solisti s prve večeri, Dubrovački simfonijski orkestar i dirigent Noorman Widjaja.
Ukratko, na tri večeri između dva petka, dubrovačka će publika imati prilike čuti program kakav joj se rijetko nudi. Što nas posebno veseli!
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....