Predstavljen je prostor splitske Klinike za onkologiju čije je uređenje financirala Županijska liga protiv raka, a obilazak su predvodili predstojnik Klinike Eduard Vrdoljak te ravnatelj bolnice Krešimir Dolić. Grad Split dao je na korištenje stan pacijentima koji primaju radioterapiju te će nastaviti organizirati prijevoz do bolnice za onkološke bolesnike, a planirana je i ambulanta za branitelje. Vrdoljak je pacijentima zahvalio na inspiraciji i povjerenju, a djelatnicima na nesebičnoj posvećenosti i zajedničkom radu.
- Zahvalio bih drugim djelatnicima bolnice na multidisciplinarnosti i razumijevanju naše potrebe, a ravnatelju na slobodi i renesansi. Hvala gradonačelniku i Vladi na kontinuiranoj pomoći, ovi uređaji koštaju gotovo 18 milijuna eura. Hvala i medijima na iskrenoj podršci i smanjivanju straha od raka, što je preduvjet uspješnog liječenja. U konačnici zahvalio bih najviše svim donatorima, koji su donijeli ove makove, doveli ove boje i učinili da možemo holistički pristupiti bolesniku i osigurati maksimalno kvalitetnu onkološku skrb svakom potrebitom. Nažalost, bit će nas sve više. Sve ovo je za nas, radimo danas za sutra - kazao je Vrdoljak.
Perjanica splitskog KBC-a
Ravnatelj Dolić istaknuo je da je Klinika za onkologiju perjanica splitskog KBC-a, a primarni cilj novouređenih prostora je dodatno podizanje kvalitete kada je u pitanju skrb za pacijente za koje Dolić priželjkuje da se što ugodnije osjećaju.
- Kao što i sami znate, već pri spomenu riječi onkologija, svi se osjećamo pomalo nelagodno, a želja nam odmaknuti pacijentima negativne misli. Ponosni smo što je naša splitska onkologija predvodnica hrvatske onkologije, pa i šire. Usluga koju pružamo u Splitu jednako je kvalitetna kao ona u Houstonu u Americi ili bilo kojem većem onkološkom centru. Hvala svima koji su tome doprinijeli, a iskoristit ću priliku da zahvalim gradonačelniku što nam je dao na korištenje stan za pacijente koji dolaze na radioterapiju i moraju provesti neko vrijeme u Splitu te na organizaciji transporta do bolnice za onkološke pacijente - rekao je Dolić uz zahvale i svim donatorima, Vladi te Ministarstvu zdravstva, a valja napomenuti da su među donatorima i brojni pacijenti Klinike za onkologiju.
Dodao je da se radi o jedinstvenoj suradnji Županijske lige protiv raka i bolnice.
- Park života, koji su oni financirali i koji održavaju, samo je dio te priče, a njezin se nastavak sada prelijeva i na uređenje ovih prostora. Zaista smo sretni i zadovoljni što imamo takvu podršku od strane Županijske lige protiv raka. Također, moram zahvaliti i svim našim djelatnicima. Ono što morate znati jest da je splitska onkologija najopterećenija onkologija u državi. Ako gledamo statistiku, svaki treći čovjek oboljet će od maligne bolesti, a najveći udio naših pacijenata čine upravo onkološki bolesnici - istaknuo je Dolić. U uređenje Klinike za onkologiju Županijska liga protiv raka – Split uložila je 150.000 eura, a akcije su još uvijek aktualne te se i dalje prikuplja za kupnju magnetske rezonance.
Gradonačelnik Tomislav Šuta čestitao je Vrdoljaku i Doliću što svim stanovnicima Splita omogućuju kvalitetan boravak te naglasio da je Grad Split uvijek spreman na suradnju s KBC-om.
- Donesen je pravilnik o prijevozu onkoloških bolesnika te je trenutačno u provedbi, a stručne službe sukladno zahtjevima koji stižu nadoknađuju sredstva. Dali smo na korištenje i stan u objektu Četiri palme kako bismo pokazali socijalnu osjetljivost za sve ljude koji dolaze ovdje na terapiju i kojima je potreban privremeni smještaj. Sudjelujemo i u nabavci drugih uređaja oko čega smo imali sastanak s ministrom branitelja Tomom Medvedom te ćemo u suradnji s HVIDR-om, SDŽ-om i Ministarstvom branitelja raditi na realizaciji ambulante za branitelje. Iz gradskog proračuna se svake godine izdvajaju sredstva za bolnicu, a očekujemo da će to u ovoj godini biti oko 360.000 eura - naveo je gradonačelnik Šuta. Spomenuti stan, koji je Grad ustupio, namijenjen je pacijentima iz udaljenih krajeva, a istovremeno u njemu može boraviti više korisnika.
Novi šef onkologije
Na novinarsko pitanje planira li se ponovo kandidirati za predstojnika Klinike, Vrdoljak nije dao konkretan odgovor.
- Smatram da je to najmanje bitno u ovom slučaju. Vrijedno je uživati u trenutku, tko će voditi Kliniku je apsolutno irelevantno - kratak je bio Vrdoljak.
I ravnatelja Dolića smo pitali jesu li poznati potencijalni kandidati na što je kazao da svi imaju pravo sudjelovati na natječaju.
- I kod nas je sve transparentno tako da će se raspisati natječaj za predstojnika klinike. Svi kolege imaju jednaka prava javiti se, ponuditi svoje programe, obrazložiti pred povjerenstvom - odgovorio je Dolić.
PET/CT i Medikol
Ravnatelj Dolić je odgovarajući na novinarsko pitanje kazao da aktivno rade na nabavci PET/CT uređaja.
- Izradili smo elaborat opravdanosti za nabavu PET/CT dijagnostike, ponovno u kontekstu cijele ove onkološke priče i opreme koju nam je Vlada omogućila. Kao što ste čuli, riječ je o ulaganjima vrijednima više od 18 milijuna eura, što je praktički nastavak jačanja onkološke skrbi za pacijente.
Bez PET/CT dijagnostike ne možemo zaokružiti cjelinu ovog onkološkog ulaganja. Dakle, izradili smo elaborat i uputili ga Ministarstvu, pri čemu smo u njemu naznačili potrebu ne samo za PET/CT uređajem, nego i za ciklotronom, odnosno uređajem koji služi za proizvodnju radiofarmaka. Bez te cjeline praktički ne bismo postigli željeni cilj - odgovorio je Dolić i potvrdio da se krajem ovog mjeseca produžuje ugovor s Medikolom.
- Ono što nam je najvažnije jest da naši pacijenti ne izgube kontinuitet pružanja usluge. Dok ova naša priča, recimo to tako, ne dobije konkretne rokove, ugovor ćemo produživati kako naši pacijenti ne bi trpjeli zbog tog prijelaznog razdoblja - zaključio je Dolić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....