"Ne samo da ne možemo otići na posao iz svojih kuća, posebno mi koji radimo u državnim institucijama, ne samo da svojim automobilima ne možemo izići iz svojih dvorišta, nego se samo pitamo kako bi došla vozila Hitne pomoći ili vatrogasaca, ne daj Bože kakve nesreće u našem zaseoku. I nije to prvi put, to je svakog vikenda i ne samo ove godine. Još kada se k tome pridoda da su nam vrlo loši signali mobilnih veza, eto silnih problema za cijeli zaseok."
Ovu poruku poslala nam je nekolicina stanovnika zaseoka Jovići u Vinjanima Gornjim, čije kuće dotiču samu granicu sa susjednom Bosnom i Hercegovinom, kod malograničnog prijelaza Jovići.
Kako je na snazi odluka državnih institucija da se taj malogranični prijelaz otvori sve do 1. listopada kako bi se rasteretio velikogranični prijelaz Vinjani Gornji – Osoje, mještani Jovića su zapravo u potpunoj blokadi zbog velikog broja automobila koji se natiskaju na samo jednu jedinu lokalnu prometnicu koja vodi do graničnog prijelaza.
Prometnica je toliko uska da se jedino pješice može proći pored parkiranih automobila. Posebno je velika gužva petkom, subotom i nedjeljom u večernjim satima, kada je, kako ističu mještani, prava sreća da nitko ne nastrada ako iziđe iz svojih kuća.
Za rješenje Jovići predlažu da se jednostavno ta prometnica zatvori, osim za lokalne stanovnike, kako je prvotno i zamišljeno. Prometnica se jednostavno ne može proširiti jer su kuće sagrađene tik uz nju. Lokalno stanovništvo ima malogranične propusnice koje, kako kažu, uredno plaćaju i opet ne mogu normalno doći do svojih kuća.
Ovakva situacija u Jovićima već se ponavlja svakog ljeta, pa kolona automobila zna biti duga i do kilometar, sve do Jovića mosta. Tek se situacija smiri iza ponoći, kada svi automobili prijeđu uski granični prijelaz i obvezne kontrole.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....